Аденоміоз матки — проблема сорокарічних жінок

загрузка...

Ендометріоз (ендометріоїдні гетеротопії) — це патологічний гормональнозависимой процес , при якому в м’язовому шарі матки або інших органах репродуктивний системи і поза нею виникають вогнища, за структурою схожі з ендометрієм. Виділяють зовнішній і внутрішній ендометріоз статевих органів і екстрагенітальний ендометріоз. Аденоміоз матки — це внутрішній ендометріоз, яким страждають жінки у віці 40-50 років, він проявляється впровадженням тканини, схожої на ендометрій, в товщу стінки матки.

Причини виникнення аденоміоза матки

Матка складається з трьох шарів: ендометрія (слизова оболонка порожнини матки), міометрія (м’язова стінка) і субсерозного шару (покриває матку зовні). У нормі на протязі менструального циклу ендометрій розростається і готується прийняти запліднену яйцеклітину. Якщо зачаття не відбулося, відбувається відторгнення функціонального шару ендометрія — менструація. При проростанні ендометрія у м’яз матки стає неможливим його відторгнення під час місячних, що визначає клінічну картину і скарги.

Причини розвитку аденоміозу матки досі не точно встановлені. Вважається, що призводять факторами є аборти, діагностичні вискоблювання матки та інші внутрішньоматкові втручання (кесарів розтин, операції на матці). Патологічні пологи та аборти порушують функціонування системи матка-яєчники, що призводить до розвитку аденоміозу. Також, у розвитку аденоміозу матки не останню роль відіграють інсоляція, неправильне грязелікування, стресові ситуації, важка фізична праця.

Клінічна картина аденоміоза матки

Клініка захворювання залежить від тривалості перебігу, супутніх патологій, психоемоційного стану пацієнтки. Основні прояви аденоміоза матки:

 • Характерно тривалий, нерідко прогресуючий перебіг хвороби. У постменопаузі можливий регрес (зворотний розвиток) аденоміозу.
 • Основним і постійним симптомом є болі, які з’являються чи посилюються перед менструацією, а при тривалому і важкому перебігу аденоміозу болю не проходять і після місячних. Інтенсивність болю залежить від поширеності процесу, особливо сильні больові відчуття при залученні в процес всієї стінки матки, аж до серозного покриву.
 • Розміри матки збільшені, вона набувають округлу форму.
 • Відзначається порушення менструального циклу, часто проявляється у вигляді хворобливих менструацій і появі мажуть темних виділень до і після місячних. Менструальний цикл стає нерегулярним, можливі дисфункціональні маткові кровотечі.
 • Аденоміоз матки нерідко ускладнюється безпліддям. Безплідність виникає за рахунок розвитку ановуляції, неповноцінності секреторної фази, спайкового процесу в малому тазу. Нерідко при аденомиоз матки безпліддя пояснюють фагоцитозом сперматозоїдів.
 • Виділяють дифузну вузлувату (осередкову) форми аденоміозу. Вузлувата форма характеризується місцевим розростанням ендометріодной тканини, що під час пальпації схоже з міоматозних вузлами.

  За глибиною проростання в ендометрій розрізняють чотири ступені дифузної форми аденоміозу матки:

 • Перша ступінь
 • Впровадження процесу на невелику глибину.

 • Друга ступінь
 • Ендометріоз розповсюджується до середини м’язового шару матки.

 • Третя ступінь
 • Ендометріоз вражає всю стінку матки.

 • Четверта ступінь
 • У патологічний процес втягуються сусідні органи і очеревина.

  Діагностика та лікування

  Діагноз аденоміоза матки встановлюється на підставі скарг, характерних симптомів (збільшення і болючість матки перед місячними). Підтвердити діагноз дозволяє УЗД, під час якого відзначається пористу будову ендометрію, точкові або мелкокістозние структури в ньому, межа слизової оболонки і м’язового шару нерівна, звивиста, різна товщина задньої і передньої стінок матки. Ефективна в діагностиці аденоміозу матки гістеросальпінгографія (контрастну речовину розташовується за межами контуру порожнини матки). Інформативна гістероскопія, яка дозволяє розглянути внутрішню поверхню матки, устя труб і ендометріоїдні ходи.

  Лікування аденоміоза може бути як консервативним, так і оперативним. Для збереження репродуктивної функції призначають гормональні засоби (оральні контрацептиви, спіраль Мірена, прогестини). Хірургічне втручання застосовують при вузлових формах аденоміозу, поєднанні захворювання з міомою матки.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.