Аденома молочної залози — може трансформуватися в рак

Аденома молочної залози — доброякісна (не ракова ) пухлина молочної залози, утворена гландулярний (залозистими) і фіброзними (волокнистими) тканинами молочної залози. Аденома молочної залози може бути як одиночної, так і груповий (необхідно пам’ятати про те, що множинні, комплексні аденоми молочної залози збільшують ризик появи раку молочної залози).

Аденома молочної залози виявляється при самостійному огляді грудей і первинної пальпації, будучи гладким, круглим, гумоподібним на дотик утворенням. Фіброаденома молочної залози, утворена фіброзними тканинами, на дотик здається м’якше, особливо перед настанням менструації, коли гормональні зміни викликають набрякання.

Розмір аденоми молочної залози може варіюватися від одного до п’яти сантиметрів. У дуже рідкісних випадках аденома може виростати до значних розмірів (близько п’ятнадцяти сантиметрів). На мамограмі аденома виглядає як кругле або овальне утворення з гладкими, чіткими на зображенні краями. Фіброаденома може виглядати як кіста або бластома.

Найбільш часто аденома молочної залози зустрічається у молодих жінок у віці від п’ятнадцяти до тридцяти років, а також у вагітних жінок. Найменш поширена аденома молочної залози у жінок в період менопаузи і клімаксу. Близько десяти відсотків утворень в тканинах молочної залози з часом зникають самостійно. У більшості випадків розростання аденоми молочної залози припиняється, коли освіта досягає розміру в два-три сантиметри.

Точні причини утворення аденоми молочної залози невідомі. Імовірно, освіта аденоми пов’язано з естрогеном, оскільки найчастіше такі утворення формуються у вагітних жінок або жінок в передклімактеричний період. Часто поява і зникнення аденом спостерігається протягом менструального циклу, коли рівень гормонів міняється.

Діагностика аденоми молочної залози

Аден молочної залози досить легко відрізнити від інших тканин, тому для діагностики таких новоутворень найчастіше застосовується ультразвукове дослідження. На зображеннях, отриманих за допомогою ультразвуку, аденома молочної залози виглядає як темна пляма з чіткими краями, однорідне, круглої або овальної форми. Якщо ультразвукове дослідження не дозволяє з високою точністю діагностувати аденому молочної залози, застосовується магнітно-резонансна томограма. Для найбільш точної діагностики може знадобитися аспіраційна тонкоголкової біопсія або толстоігольная біопсія — забір зразків тканин для подальшого їх дослідження під мікроскопом.

Лікування або видалення аденоми молочної залози

Оскільки аденома молочної залози не є небезпечною, вибір методу лікування залежить, в першу чергу, від діагнозу. Якщо освіта невелике, безболісне, не розростається з часом, а біопсія не виявила жодних проблем, лікування, як правило, не потрібно — за винятком повторного ультразвукового дослідження через певний проміжок часу для того щоб визначити стан аденоми. Якщо ж аденома характеризується великими розмірами (понад трьох сантиметрів), болюча, розростається з часом, а результати біопсії показують наявність атипових (понад активних) клітин, може знадобитися хірургічне видалення аденоми — так звана лампектомія. У деяких випадках для видалення аденоми молочної залози можуть застосовуватися лазерна абляція або кріоабляція. Такі процедури не вимагають госпіталізації, залишають незначні шрами і не вимагають значної кількості часу на відновлення.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.