Аденома гіпофіза — небезпечна доброякісна пухлина

Гіпофіз — головна залоза внутрішньої секреції в нашому організмі, тому будь-які зміни в ній відразу ж позначаються на гормональному фоні людини. Гіпофіз регулює функції щитовидної, статевих залоз і наднирників, виділяє гормони, що роблять безпосередній вплив на тканини. Про це завжди потрібно пам’ятати і при будь-яких змінах в організмі звертатися до лікаря — чим раніше, тим краще. Гіпофіз — залоза внутрішньої секреції, розташована в головному мозку і впливає на діяльність інших залоз.

Гіпофіз складається з двох часток: передньої (аденогіпофіза), де відбувається продукція власних гормонів гіпофіза (гормонів росту, гормонів, стимулюючих вироблення гормонів щитовидної залози, статевих гормонів, гормонів, сприяючих секреції жіночого молока молочною залозою і кортикостероїдів корою надниркових залоз), і задній (нейрогипофіза), де знаходяться два гормони, що виробляються гіпоталамусом — окситоцин і вазопресин.

Анатомічно і функціонально гіпофіз пов’язаний з гіпоталамусом — відділом головного мозку, що відповідає за регуляцію гормонального фону і вегетативної нервової системи. Гіпофіз і гіпоталамус складають єдиний нейроендокрінний комплекс, що забезпечує постійність внутрішнього середовища організму.

Аденома гіпофіза та її причини та види

Аденома гіпофіза — це доброякісна пухлина з залозистої тканини, яка знаходиться в передній долі гіпофіза. Чому починається розвиток цієї пухлини вивчено недостатньо, деякі вважають, що первинні зміни відбуваються в гіпоталамусі, а потім вже під їх впливом формується аденома гіпофіза.

Добре відомі фактори, що сприяють цьому процесу, це інфекційні захворювання, які зачіпають нервову систему, черепно-мозкові травми, несприятливі чинники, які діють на плід під час вагітності, зміни гормонального фону, у тому числі при тривалому застосуванні гормональних контрацептивів.

Всі аденоми гіпофіза діляться на гормонально активні (вони продукують гормони) і гормонально неактивні (не продукують гормони, але вони можуть здавлювати навколишні тканини). За розміром аденоми гіпофіза діляться на малі (до 1 см в діаметрі) і великі (більше 1 см в діаметрі).

Ознаки аденоми гіпофіза

Прояви аденоми гіпофіза залежать від того, який гормон продукують клітини аденоми, від її аденоми і швидкості росту. Так, аденома, що продукує пролактин (гормон, що сприяє виробленню жіночого молока) проявляється збільшенням молочних залоз, виділенням з них молока і порушеннями менструального циклу. Ця аденома зустрічається частіше за інших, росте повільно і іноді ніяк не виявляється.

Аденома, секретуючих гормон росту, проявляється швидким зростанням в дитинстві (гігантизмом) або акромегалію (розростанням кісток скелета і м’яких тканин), яка спостерігається при пухлини у дорослих людей.

При аденомі, яка продукує адренокортикотропний гормон (підсилюючий вироблення гормонів кори надниркових залоз) з’являються ознаки хвороби Іценко-Кушинга: слабкість, підвищена стомлюваність і постійно поганий настрій (депресія), набряки, ослаблення роботи серця, підвищення артеріального тиску, ожиріння тулуба і особи в поєднанні з атрофією (всиханням) м’язів кінцівок. У жінок виникає гірсутизм (чоловічий тип оволосіння). Така пухлина росте повільно, але частіше за інших аденом переходить у злоякісну пухлину.

Аденома, що виробляє гормони, що стимулюють щитовидну залозу, частіше виникає у хворих з недостатністю функції щитовидної залози. При цьому з’являється надлишок гормонів щитовидної залози, що проявляється втратою ваги, серцебиття, дратівливість.

Поява аденоми, яка продукує гормони, регулюючі функції статевих залоз, у чоловіків викликають виникнення імпотенції і появи жіночих статевих ознак (наприклад, зростання молочних залоз), у жінок — порушення менструального циклу, маткові кровотечі і безпліддя.

У міру зростання аденоми вона може здавлювати навколишні тканини, викликаючи різні прояви з боку центральної нервової системи, наприклад, порушення зору, аж до повної сліпоти.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.