Аденоїди — розростання глоткового мигдалика

Аденоїди — це лімфатичні вузли, розташовані на задній стінці горла, за носом. Часто аденоїди видаляють разом з гландами. Це може викликати сильний біль в горлі і привести до неприємного запаху з рота — втім, ці симптоми, як правило, проходять через тиждень після операції. Вважається, що після третього року життя людина практично не використовує аденоїди.

У деяких випадках, як правило, в результаті інфекцій, аденоїди починають збільшуватися і можуть досягти розміру м’ячиків для настільного тенісу, повністю блокуючи рух повітря по дихальних шляхах. Втім, це трапляється рідко, але збільшені аденоїди все одно можуть істотно ускладнити подих, так що пацієнтові іноді доводиться дихати через рот. Крім того, обструкція верхніх дихальних шляхів в результаті збільшення аденоїдів може викликати зміну голосу.

Збільшення аденоїдів, особливо у дітей, викликає характерні зміни зовнішності — такі як видовжене обличчя, постійно відкритий рот, збільшені ніздрі, і так далі.

Ускладненнями інфекції аденоїдів можуть бути:

 • Інфекції середнього вуха. Аденоїди знаходяться безпосередньо на кінці трубки, яка з’єднує середнє вухо з горлом (євстахієву труба). Саме по ній інфекція з аденоїдів може потрапити в середнє вухо. Це може призвести до істотного пошкодження слуху.
 • Синусит. Однією з причин синуситу бувають інфекції аденоїдів.
 • Інші інфекції. Захворювання аденоїдів може привести до вірусних або бактеріальних інфекцій бронхів (бронхіт) або легень (пневмонія).
 • Блювота. В результаті інфекції аденоїдів людина може ковтати багато гною, особливо уві сні. Іноді це призводить до сильній блювоті.
 • Лікування аденоїдів залежить від причини захворювання. У разі бактеріальних інфекцій для лікування часто застосовуються антибіотики. Видалення аденоїдів може бути рекомендовано при рекурентних вушних інфекціях (у дітей це може негативно вплинути на розвиток мови), частому нездужанні, а також у тих випадках, коли збільшені аденоїди заважають нормально дихати.

  Хірургічна операція з видалення аденоїдів називається аденоідектомія. Її проводять під загальним наркозом (значно рідше під час операції застосовується місцева анестезія). В ході аденоідектомія можуть бути використані як звичайні хірургічні інструменти, так і лазер. Дослідження показують, що в 20% випадків після аденоідектоміі аденоїди починають рости знову.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.