Аденоїди: методи лікування — тільки чи видалення?

Єдиним кардинальним методом лікування аденоїдів є їх видалення. Тим не менш, дітям не завжди рекомендують видаляти аденоїди і часто лікують консервативними методами. Дорослим же людям аденоїди краще видалити, консервативні методи їм навряд чи принесуть користь.

Основні принципи лікування аденоїдів у дітей і дорослих

Принцип лікування аденоїдів у дітей і дорослих кілька різний. Якщо дитина може хвороба з віком перерости, і аденоїди атрофуються, то у дорослих таких перспектив немає. Коли аденоїди досягають розмірів II ступеня, тобто викликають порушення дихання і вдень, і вночі, то їх краще видалити.

Консервативне лікування аденоїдів складається із загального лікування, що полягає в зміцненні імунітету (чим рідше дитина хворіє простудними захворюваннями, тим менше розростається лімфоїдна тканина аденоїдів) і місцевого впливу самими різними способами.

Консервативні методи лікування аденоїдів

Дуже велику роль в лікуванні аденоїдів грає загальне лікування, яке полягає в гартуванні організму якими підходящими для нього способами. Це, насамперед, максимальне перебування на свіжому повітрі — не менше трьох годин на добу при будь-якій погоді. Добре, якщо такі прогулянки проходять у вигляді рухливих ігор. Можна проводити загартовування за допомогою прохолодних ножних ванн, починаючи з води кімнатної температури і трьох секунд, поступово знижуючи температуру на градус і тривалість впливу на секунду разів в тиждень.

До загального лікуванню відноситься і лікування різними препаратами, що стимулюють імунні процеси. З цією метою призначають препарати, які сприяють виробленню антитіл до найбільш часто зустрічаються збудників інфекцій верхніх дихальних шляхів. До таких препаратів належать бронхо-муна, рибомуніл, ІРС-19. Якщо проводити профілактичне лікування такими препаратами двічі на рік, то дитина буде значно рідше хворіти в прохолодну пору року.

Не останнє місце в загальнозміцнюючу терапії займають і вітамінно-мінеральні комплекси. В результаті їх прийому нормалізується обмін речовин, що обов’язково позначиться на стані імунітету дитини. Якщо дитині дуже важко дихати і це заважає йому спати, лікар призначає йому антигістамінні засоби, які зменшують набряк тканин (тавегіл, супрастин). Непогане дію роблять гомеопатичні засоби, але вони вимагають правильного підбору препарату і його прийому. Антибіотики призначаються тільки тоді, коли з’являються рясні гнійні виділення з носа і підвищується температура — це ознака того, що аденоїди запалилися.

До місцевому лікуванню аденоїдів відносяться різні промивання носа, закапування лікарськими розчинами, фізіотерапевтичні процедури, дихальна гімнастика. Безумовно, всі призначення може робити тільки лікар, але батьки теж повинні розуміти, що і навіщо вони роблять своїй дитині.

Почати можна з промивань носа. Перед промиванням порожнину носа дитини звільняють від слизу (якщо дитина велика, він висмарківается, а маленькій дитині можна відсмоктати слиз спринцівкою), потім йому закопують судинозвужувальні краплі (за призначенням лікаря), наприклад, розчин 0,05% нафтизину. В даному випадку переслідується мета зменшення обсягу носових раковин, поліпшення дихання і полегшення подальшого промивання носа.

Промивати порожнину носа потрібно 3-4 рази а в день протягом двох тижнів, але судинозвужувальні засоби можна застосовувати не більше 5 днів поспіль. Робити це можна як лікарськими розчинами (фурациліну, слабким розчином марганцівки, краплями аква-маріс), так і настоями трав (звіробою, ромашки аптечної, календули) або сольовими розчинами. Промивають порожнину носа, набравши теплий розчин в спринцівку, голова дитини при цьому повинна бути нахилена вперед. Не можна робити це під великим тиском, тільки поступово.

Після промивання дитина повинна відпочити протягом півгодини, після чого ніс йому можна закапати лікувальні краплі (1% розчин протарголу, 20% сульфацил натрію, суміш бурякового соку і соку алое).

Призначаються та різноманітні фізіотерапевтичні процедури: ультрафіолетове опромінення (як загальне, так і порожнини носа), лазеротерапію (деякі отоларингологи вважають її альтернативою оперативному лікуванню), введення різних лікарських розчинів у порожнину носа у вигляді електрофорезу, УВЧ.

Велике значення в консервативному лікуванні надається санації інших джерел інфекції від каріозних зубів до запалення гайморових пазух і хронічного тонзиліту.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.