Аденоїди: лікування чи операція?

Видаляти чи не видаляти аденоїди — ця проблема стоїть перед багатьма батьками . Тут не варто поспішати, потрібно спочатку провести консервативне лікування. Ну а якщо консервативне лікування не допоможе, і дитина безупинно хворіє простудними захворюваннями, не дихає носом, то видаляти носоглоткову мигдалину доведеться.

Чому не завжди потрібно оперувати

Звичайно ж, батьки воліють лікувати свою дитину консервативними методами, адже операція — це завжди травма для дитини. І в цьому немає нічого поганого, якщо лікування проводиться під контролем лікаря-отоларинголога.

Особливістю дитячого організму є те, що з віком розрослася носоглоткова мигдалина (а це і є аденоїди) починає зменшуватися в розмірах (атрофуватися). Починається цей процес після 12 років, а закінчується після 20.

Тому завдання батьків і отоларинголога полягає в тому, щоб дитина якомога рідше хворів на простудні захворювання. Саме застуда викликає зростання лімфоїдної тканини, з якої складається носоглоткова мигдалина. Розростання тканини носоглоткової мигдалини під час інфекцій — це її фізіологічна функція, адже саме мигдалини (дві піднебінні, язична і носоглоткова), складові так зване глоткове кільце, не пускають інфекцію в дихальні шляхи. Якщо дитина не буде хворіти, то й аденоїди збільшуватися не будуть.

Але вони і не зменшаться, поки не настане певний вік. Тому немає сенсу піддаватися різного роду рекламі, яка обіцяє повне лікування від аденоїдів консервативними методами.

А ось займатися зміцненням захисних сил організму дитини можна і потрібно — саме імунітет допоможе пережити небезпечний вік без операції.

По-іншому йдуть справи у дорослих. У них вже немає таких перспектив, як у дітей, тобто аденоїди вже не зменшаться ніколи. Звичайно, аденоїди I ступеня немає сенсу лікувати оперативно, тут варто застосувати ті ж способи консервативного лікування, що і у дітей. Але якщо аденоїди більше, заважають дихати носом, спати, а особливо, якщо це ще й поєднується з якимись іншими захворюваннями (наприклад, серцево-судинної системи, нирок), то краще, все ж, подумати про їх видалення.

Показання та протипоказання для оперативного видалення аденоїдів

Показанням для оперативного видалення аденоїдів є не стільки їх величина, скільки викликані ними порушення в організмі. Всі показання для оперативного видалення аденоїдів можна розділити на абсолютні (тут вже нікуди не дінешся, треба оперувати) і відносні (краще все ж прооперувати). До абсолютними показаннями для видалення аденоїдів відносяться:

 • великі аденоїди (III ступінь) зі стійким порушенням носового дихання вдень і вночі;
 • великі аденоїди (II-III ступінь) з хропінням і короткочасним припиненням дихання уві сні (апное);
 • підозра на злоякісне переродження тканини аденоїдів;
 • стійке зниження слуху;
 • формування на тлі аденоїдів неправильного розвитку щелепно-лицьової області (наприклад, неправильного прикусу — змикання зубів).
 • Відносними показаннями для видалення аденоїдів є:

 • часті запальні процеси в області середнього вуха (отити);
 • часті загострення запалень придаткових пазух носа (фронтити, гайморити);
 • постійний неприємний запах з рота;
 • порушення мови у вигляді гугнявості.
 • Протипоказання для оперативного лікування аденоїдів є:

 • будь-які гострі захворювання і загострення хронічних захворювань, а також ослаблення організму після них;
 • захворювання крові, що супроводжуються порушенням її згортання і схильністю до кровотеч (наприклад, гемофілія);
 • важкі захворювання серцево-судинної системи.
 • Відносним протипоказанням для операції є вік до трьох років. Але при наявності абсолютних або відносних показань операція проводиться в будь-якому віці.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.