Аденоїди і лазеротерапія: альтернатива оперативному лікуванню?

В останні роки в комплекс лікування аденоїдів всі частіше стали включатися курси лазеротерапії. Деякі навіть вважають, що лазеротерапія є альтернативою оперативному лікуванню, і після неї аденоїди зникають повністю, у всякому разі, така реклама дається деякі косметологічними лазерними клініками.

Як промені лазера діють на організм людини

В останні роки показання для застосування лазера в медицині значно розширилися. Було встановлено, що він сприяє поліпшенню мікроциркуляції крові (руху крові в дрібних кровоносних судинах), утворенню мережі нових капілярів, стимулює окислювально-відновні процеси (а значить, і обмін речовин в цілому) і роботу ферментів (каталізаторів, які у багато разів прискорюють всі біохімічні процеси). Лазерний промінь діє безпосередньо на клітини тканин, змінюючи їх проникність для різних хімічних речовин.

При опроміненні лазером крові поліпшуються всі біохімічні процеси в організмі, гальмується вивільнення гістаміну (основного речовини, що підтримує запалення), пригнічується утворення простагландинів (вони також беруть активну участь в запальному процесі), відновлюються захисні сили організму.

Чи дійсно лазеротерапія може замінити оперативне лікування аденоїдів

З механізму дії лазерних променів цілком очевидно випливає, що вони сприяють зменшенню набряку, запального процесу та відновленню імунітету. Це дуже важливо при аденоїдах, особливо, якщо вони часто ускладнюються запальним процесом (аденоідітом).

На те, щоб зробити загострення аденоідіта як можна більш рідкісними, а заодно і запобігти будь-які гострі захворювання носоглотки, побудована вся консервативна терапія аденоїдів. Всі методи консервативного лікування — закапування ліків, промивання, будь фізіотерапевтичні процедури, нарешті, антибіотики спрямовані саме на те, щоб попередити запальний процес і відновити носове дихання, адже тільки під час приєднання інфекції лімфоїдна тканина носоглоткової мигдалини розростається — це її нормальна захисна функція. Тому чим більше запальних процесів у носоглотці, тим більше аденоїди.

Лазеротерапія лікує загострення запального процесу: знімає набряк і запалення, тому поступово відновлюється і носове дихання.

Але це ще не все. Лазеротерапію рекомендують проводити двома курсами. Під час першого курсу знімається запальний процес. Крім того, під впливом лазера поліпшується обмін речовин, а значить і захисні сили організму, адже імунні клітини утворюються в процесі обміну речовин. Повторний курс лазеротерапії сприяє більш повному відновленню імунітету і діє вже як профілактика запальних процесів у носоглотці. Таким чином, лазеротерапія чудово вписується в комплекс консервативного лікування аденоїдів, попереджаючи розростання аденоїдів.

Одного тільки лазеротерапія зробити не може: зменшити аденоїди, тому альтернативою оперативному лікуванню вона ні в якому разі не є. А значить реклама про те, що аденоїди після лазеротерапії зникнуть, повинна розглядатися як ознака крайнього невігластва і непрофесіоналізму.

Ефективність лазеротерапії при аденоїдах

Лазеротерапія може бути призначена дітям з будь-яким ступенем збільшення аденоїдів. Поводится вона двома курсами по 8-10 щоденних сеансів (кількість процедур призначає лікар). Після першого курсу роблять перерву на місяць, а потім курс повторюють. Протягом року можна провести до чотирьох таких курсів.

Вільне дихання через ніс через зняття набряку тканин відновлювалося у переважної більшості дітей вже після першого курсу лазеротерапії (за клінічними даними — до 98%). Після рекомендованих двох курсів лікування таке дихання трималося протягом року, а іноді і більше. Якщо ж другий курс не проводився, то ефективність лікування знижувалася, і цілий рік вільне дихання спостерігалося тільки у чверті дітей.

Крім того, автори методики лікування лазеротерапією аденоїдів (розробка належить фахівцям Московської медичної академії ім. І.Сєченова, клінічні випробування проводилися протягом шести років з 1998 по 2004 рр..) рекомендують поєднувати лікування лазером з прийомом гомеопатичних засобів для боротьби з інфекцією носоглотки. Гомеопатичні засоби діють в тому ж напрямку, знімаючи запалення, набряк і підвищуючи захисні сили організму. Особливо ефективні гомеопатичні засоби фірми Хеель (Німеччина), яка вже багато років спеціалізується на випуску таких препаратів.

Лазеротерапія при аденоїдах є прекрасною профілактикою запальних процесів у ділянці носоглотки і зростання аденоїдів, але зменшення їх об’єму відбувається за рахунок зняття набряку, а не зменшення самих аденоїдів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.