Аденоїди другого ступеня: видалення неминуче?

Отоларинголог сказав, що у дитини аденоїди другого ступеня. Видаляти їх чи не варто? Показанням до видалення аденоїдів є не стільки їх величина (хоча це теж, звичайно, має значення), скільки ті порушення в організмі дитини, які вони викликають. А ось дорослій людині аденоїди другого ступеня краще видалити.

Ступені збільшення аденоїдів

Зростаюча носоглоткова мигдалина поширюється в усі боки, іноді навіть закриває слухові труби. Ступінь розростання аденоїдів визначають за сошниками — кісткової платівці, яка є основою носової перегородки. Розрізняють три ступені аденоїдів:

 • 1 ступінь — лімфоїдні розростання прикривають верхню частину сошника; при цьому вдень людина може нормально дихати, а вночі у горизонтальному положенні з’являється набряк тканини і носове дихання порушується;
 • 2 ступінь — розростання прикривають дві третини сошника і не дозволяють дихати носом ні вдень, ні вночі;
 • 3 ступінь — розростання прикривають весь сошник, що порушує носове дихання і викликає порушення слуху та мови.
 • Як проявляються аденоїди другого ступеня

  Якщо у дитини немає аденоідіта, тобто запалення лімфоїдної тканини аденоїдів, то аденоїди другого ступеня виявляються в основному порушенням дихання через ніс. Дитина погано дихає через ніс вдень і дуже погано — вночі. Майже завжди це позначається на його загальному стані. Нестача кисню може викликати головні болі, нездужання, млявість, слабкість. Іноді така дитина навіть відстає в нервово-психічному та фізичному розвитку.

  А роздратування аденоїдами рефлекторних зон в області носа викликає зміни в інших органах і системах, наприклад, бронхіальну астму, нетримання сечі.

  Нарешті, аденоїди другого ступеня можуть викликати порушення мови: дитина звикає говорити невиразно, в ніс. Формуються і порушення слуху, особливо часто це буває у випадку постійних загострень аденоидитов.

  Аденоїди можуть запалюватися, і тоді починається запальний процес, який називається аденоідітом. Як правило, він починається з досить високої температури (до 38? Та вище), з’являються спочатку рідкі (іноді кров’янисті), а потім слизово-гнійні виділення, дитина насилу засинає, хропе уві сні, іноді на тлі хропіння у нього на кілька секунд зупиняється дихання (апное). Поступово під впливом лікування запальний процес проходить. Якщо у подальшому такі загострення виникають часто і не піддаються консервативному лікуванню, то, швидше за все, аденоїди доведеться видалити.

  Консервативне лікування аденоїдів другого ступеня

  При загостренні аденоідіта дитині призначають промивання носа. Для цього можна використовувати двовідсотковий розчин соди або солі (чайну ложку на склянку води), готові краплі Аква Маріс (з морської води). Після того, як ніс очиститься від слизу, закопують судинозвужувальні краплі (вони знімають набряк і дитині стає легше). Такі краплі закапують не частіше трьох разів на день і не більше три — п’ять днів, інакше вони припинять діяти і настане стійкий, нічим не знімається набряк.

  Через півгодини після судинозвужувальних крапель закапують лікарські засоби. Це може бути двовідсотковий розчин протарголу, двадцятивідсоткові розчин альбуциду, відвар кори дуба.

  Якщо аденоїдит протікає важко, то лікар може призначити антибіотики. З фізіотерапевтичних процедур застосовуються ультрафіолетове опромінення порожнини носа (тубус), УВЧ на ніс, електрофорез із хлористим кальцієм або з димедролом (це зменшує набряк тканини). Призначаю курси лазеротерапії.

  Поза загостренням аденоїди не лікують. Головне тут — профілактика загострень: якщо загострень не буде, то й аденоїди не будуть рости. З цією метою дитини гартують всіма можливими способами. Для медикаментозної профілактики бактеріальних загострень застосовують такі імуномодулятори, як бронхо-муна та ІРС-19. Для профілактики вірусних інфекцій застосовуються різні види інтерферону (віферон, гріпферон).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.