Ацикловір — таблетки від вірусних інфекцій

Таблетки ацикловіру застосовуються для лікування інфекцій, викликаних різними типами вірусу герпесу. За допомогою таблеток ацикловіру можна лікувати генітальний герпес, оперізуючий лишай, вітряну віспу, герпетичні ураження очей і деякі інші захворювання.

Як діють пігулки ацикловіру

Таблетки ацикловіру випускаються різними фармацевтичними компаніями в основному в дозуванні 200 мг в одній таблетці. Але деякі виробники випускають аціклорвір і в інший дозуванні (по 400 і 800 мг в таблетці).

При прийомі всередину таблеток ацикловіру всмоктується близько 20% діючої речовини, решті ацикловір виводиться з організму в незмінному вигляді. Всмоктався в кров ацикловір розподіляється по тканинах, а потім частково розкладається в печінці і виводиться з сечею здебільшого у вигляді продуктів обміну, а частиною в незмінному вигляді. Ацикловір здатний долати гематоенцефалічний бар’єр і потрапляти в головний і спинний мозок, а також виділятися з жіночим молоком.

Потрапляючи в тканини, ацикловір перетворюється в активно діючу речовину під впливом особливих ферментів, які виробляють віруси. Активний ацикловір вибірково проникає в уражені вірусом клітини, вбудовується в ДНК вірусів і перешкоджає їх розмноженню.

Таблетки ацикловіру надають мало побічних ефектів, так як всмоктатися в кров діюча речовина не потрапляє в здорові клітини, а вибірково вражає тільки клітини тканин, інфіковані вірусом. У зв’язку з таким м’яким дією ацикловір має мало протипоказань для прийому.

Таблетки ацикловіру призначають при лікуванні герпетичних уражень шкіри та слизових оболонок, спричинених вірусом простого герпесу, а також оперізуючого лишаю і вітряної віспи, які викликаються іншим типом вірусу герпесу (герпес зостер). Таблетки ацикловіру призначають також для лікування цитомегаловірусної інфекції.

Часто прийом таблеток ацикловіру поєднують з місцевим та зовнішнім застосуванням цього препарату у вигляді мазей і кремів, збільшуючи, таким чином, ефективність лікування.

З якою метою призначають таблетки ацикловіру

Таблетки ацикловіру призначають в основному при ураженні шкіри і слизових оболонок вірусом простого герпесу. У такому випадку ацикловір попереджає утворення нових елементів висипу і її поширення на нові ділянки, як на поверхні тіла, так і на внутрішні органи. Крім того, ацикловір сприяє більш швидкому переходу бульбашкових висипань на кірочки і зміцненню імунітету.

Тому таблетки ацикловіру призначають при статевому герпесі — це попереджає поширення вірусної інфекції на внутрішні статеві органи і сприяє більш швидкій ліквідації гострого процесу. При герпесі губ, шкіри обличчя і тіла, якщо герпетичні висипання поширюються і захоплюють нові ділянки, зовнішнього застосування ацикловіру у вигляді мазі може бути недостатньо, тому призначають цей препарат в таблетках.

При рясних висипаннях вітряної віспи таблетки ацикловіру призначають, аби попередити ускладнення з боку внутрішніх органів, при оперізувальному лишаї — щоб попередити його поширення по ходу нервів і зменшити запалення, набряк та біль.

Герпетична інфекція часто виникає на тлі зниженого імунітету, тому ацикловір призначають з профілактичною метою при порушеннях імунітету і після трансплантації органів, коли імунітет пригнічується медикаментозними способами для того, щоб попередити відторгнення тканини.

Протипоказання для прийому таблеток ацикловіру і побічні ефекти, що виникають на тлі лікування цим препаратом

Прийом таблеток ацикловіру протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату організму хворого і під час годування дитини грудьми (він виділяється з молоком матері). Під час вагітності ацикловір призначають тільки в тому випадку, якщо загроза для здоров’я матері вище, ніж можливий ризик для плоду.

Таблетки ацикловіру звичайно добре переносяться, але в деяких випадках після їх прийому можуть з’являтися нудота, блювота, пронос, болі в животі, алергічні висипання на шкірі, головний біль, запаморочення, слабкість, млявість, порушення сну, зниження концентрації уваги, порушення психіки у вигляді галюцинацій, алопеція (облисіння), порушення функції печінки і нирок, зміни з боку крові (зниження в крові числа білих і червоних кров’яних тілець).

Дуже рідко зустрічається передозування таблеток ацикловіру (звичайно добре переносяться навіть великі дози цього препарату). Проявляється передозування посиленням всіх побічних ефектів з переходом в важкий стан з гострою нирковою недостатністю, судомами і комою. Самостійно впоратися з таким станом хворої не зможе, тут потрібне лікування в стаціонарі.

Таблетки ацикловіру не можна приймати без призначення лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.