Ацикловір — таблетки від вірусних інфекцій

загрузка...

Таблетки ацикловіру застосовуються для лікування інфекцій, викликаних різними типами вірусу герпесу. За допомогою таблеток ацикловіру можна лікувати генітальний герпес, оперізуючий лишай, вітряну віспу, герпетичні ураження очей і деякі інші захворювання.

Як діють пігулки ацикловіру

Таблетки ацикловіру випускаються різними фармацевтичними компаніями в основному в дозуванні 200 мг в одній таблетці. Але деякі виробники випускають аціклорвір і в інший дозуванні (по 400 і 800 мг в таблетці).

При прийомі всередину таблеток ацикловіру всмоктується близько 20% діючої речовини, решті ацикловір виводиться з організму в незмінному вигляді. Всмоктався в кров ацикловір розподіляється по тканинах, а потім частково розкладається в печінці і виводиться з сечею здебільшого у вигляді продуктів обміну, а частиною в незмінному вигляді. Ацикловір здатний долати гематоенцефалічний бар’єр і потрапляти в головний і спинний мозок, а також виділятися з жіночим молоком.

Потрапляючи в тканини, ацикловір перетворюється в активно діючу речовину під впливом особливих ферментів, які виробляють віруси. Активний ацикловір вибірково проникає в уражені вірусом клітини, вбудовується в ДНК вірусів і перешкоджає їх розмноженню.

Таблетки ацикловіру надають мало побічних ефектів, так як всмоктатися в кров діюча речовина не потрапляє в здорові клітини, а вибірково вражає тільки клітини тканин, інфіковані вірусом. У зв’язку з таким м’яким дією ацикловір має мало протипоказань для прийому.

Таблетки ацикловіру призначають при лікуванні герпетичних уражень шкіри та слизових оболонок, спричинених вірусом простого герпесу, а також оперізуючого лишаю і вітряної віспи, які викликаються іншим типом вірусу герпесу (герпес зостер). Таблетки ацикловіру призначають також для лікування цитомегаловірусної інфекції.

Часто прийом таблеток ацикловіру поєднують з місцевим та зовнішнім застосуванням цього препарату у вигляді мазей і кремів, збільшуючи, таким чином, ефективність лікування.

З якою метою призначають таблетки ацикловіру

Таблетки ацикловіру призначають в основному при ураженні шкіри і слизових оболонок вірусом простого герпесу. У такому випадку ацикловір попереджає утворення нових елементів висипу і її поширення на нові ділянки, як на поверхні тіла, так і на внутрішні органи. Крім того, ацикловір сприяє більш швидкому переходу бульбашкових висипань на кірочки і зміцненню імунітету.

Тому таблетки ацикловіру призначають при статевому герпесі — це попереджає поширення вірусної інфекції на внутрішні статеві органи і сприяє більш швидкій ліквідації гострого процесу. При герпесі губ, шкіри обличчя і тіла, якщо герпетичні висипання поширюються і захоплюють нові ділянки, зовнішнього застосування ацикловіру у вигляді мазі може бути недостатньо, тому призначають цей препарат в таблетках.

При рясних висипаннях вітряної віспи таблетки ацикловіру призначають, аби попередити ускладнення з боку внутрішніх органів, при оперізувальному лишаї — щоб попередити його поширення по ходу нервів і зменшити запалення, набряк та біль.

Герпетична інфекція часто виникає на тлі зниженого імунітету, тому ацикловір призначають з профілактичною метою при порушеннях імунітету і після трансплантації органів, коли імунітет пригнічується медикаментозними способами для того, щоб попередити відторгнення тканини.

Протипоказання для прийому таблеток ацикловіру і побічні ефекти, що виникають на тлі лікування цим препаратом

Прийом таблеток ацикловіру протипоказаний при підвищеній чутливості до препарату організму хворого і під час годування дитини грудьми (він виділяється з молоком матері). Під час вагітності ацикловір призначають тільки в тому випадку, якщо загроза для здоров’я матері вище, ніж можливий ризик для плоду.

Таблетки ацикловіру звичайно добре переносяться, але в деяких випадках після їх прийому можуть з’являтися нудота, блювота, пронос, болі в животі, алергічні висипання на шкірі, головний біль, запаморочення, слабкість, млявість, порушення сну, зниження концентрації уваги, порушення психіки у вигляді галюцинацій, алопеція (облисіння), порушення функції печінки і нирок, зміни з боку крові (зниження в крові числа білих і червоних кров’яних тілець).

Дуже рідко зустрічається передозування таблеток ацикловіру (звичайно добре переносяться навіть великі дози цього препарату). Проявляється передозування посиленням всіх побічних ефектів з переходом в важкий стан з гострою нирковою недостатністю, судомами і комою. Самостійно впоратися з таким станом хворої не зможе, тут потрібне лікування в стаціонарі.

Таблетки ацикловіру не можна приймати без призначення лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.