Ацикловір — протипоказання незначні

Ацикловір — це противірусний препарат, який не має токсичної впливу на організм, а значить, і не має великої кількості протипоказань. Ацикловір не протипоказаний навіть під час вагітності (його призначають, але з обережністю), а це вже багато про що говорить.

Чому ацикловір має небагато протипоказань

Це випливає з механізму його дії: ацикловір проникає і тільки в клітини, інфіковані вірусом, на здорові клітини він ніякого ефекту не чинить. Відбувається це тому, що заражені вірусом клітини починають виділяти особливий фермент, який переводить ацикловір в активний стан і дозволяє йому проникати всередину цих клітин, долаючи захист у вигляді мембрани. В інфікованих клітинах відбувається розмноження вірусів, ацикловір блокує цей процес.

Чутливість до ацикловіру проявляють віруси герпесу I і II типу, що викликають герпетичне ураження шкіри губ і тіла, а також статевий герпес. Крім того, до ацикловіру чувствтіелен вірус герпесу, який викликає вітряну віспу і оперізуючий герпес, а також (у меншому ступені) цитомегаловірус.

Ацикловір випускається в таблетках (по 200, 400 і 800 мг), у вигляді сухої речовини у флаконах для приготування розчину для ін’єкцій, у вигляді мазі, очної мазі і крему. Найбільше побічних ефектів викликає введення ацикловіру внутрішньовенно крапельно, найбезпечнішим вважається застосування лікарських форм ацикловіру для зовнішнього та місцевого застосування.

Які побічні ефекти можливі при лікуванні ацикловіром

Ацикловір — це нетоксичний препарат, він дає мало побічних ефектів, тим не менш, вони є і перед призначенням препарату лікар повинен розповісти про них пацієнтові.

При прийомі таблеток всередину можлива поява нудоти, блювання, проносу, болю в животі, різного роду висипу на шкірі, головного болю, запаморочення, порушень сну, зниження працездатності та концентрації уваги, галюцинацій, випадіння волосся, минущих порушень роботи печінки і нирок (проявляються в зміні лабораторних аналізів), зменшення в крові кількості лейкоцитів і еритроцитів.

При введенні ацикловіру внутрішньовенно крапельно крім описаних побічних ефектів можливий розвиток тяжкого ускладнення з боку нирок — гострої ниркової недостатності за рахунок того, що в ниркової тканини відкладаються кристали солей. Можливі також важкі побічні ефекти з боку центральної нервової системи у вигляді порушення, яке змінюється сонливістю, галюцинацій, судом. Якщо хворому вчасно не буде надана допомога, то він може зануритися в кому. На місці ін’єкції ацикловіру можуть розвиватися запальні процеси, в тому числі в стінках вен (флебіти).

При місцевому застосуванні 3% очної мазі можлива поява свербежу і печіння в очах, поверхневих запальних процесів в області рогівки, кон’юнктиви і країв повік. При зовнішньому застосуванні 5% мазі і 5% крему у місці їх аплікації можлива поява свербежу, печіння, сухості, лущення, висипів на шкірі, на слизових оболонках почервоніння і набряклості.

Кому не можна приймати ацикловір

Протипоказань для прийому ацикловіру всього два: індивідуальна непереносимість препарату та годування дитини грудьми — ацикловір виділяється з грудним молоком.

З обережністю та в менших дозах слід призначати ацикловір при важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції, так як відкладення в нирковій тканині кристалів солей може викликати ще більше посилення проблеми. Для того щоб зменшити відкладення кристалів солей в нирках, хворому рекомендується більше пити. З особливою обережністю слід призначати таким хворим внутрішньовенне введення препарату, так як це загрожує розвитком гострої ниркової недостатності. Під час проведення курсу лікування ацикловіром слід контролювати роботу нирок за допомогою лабораторних аналізів.

Під час вагітності ацикловір призначають, але з обережністю, тільки в тому випадку, якщо очікувана користь для організму матері перевищує можливий ризик для організму дитини. Але на практиці встановлена безпека ацикловіру для вагітних жінок і для плода. Безумовно, все лікування повинно проводитися під наглядом лікаря і під лабораторним контролем, так як ацикловір може викликати порушення функції нирок, печінки та зміни в складі крові матері, а також проникати через плаценту до плоду.

З обережністю ацикловір призначається літнім людям і пацієнтам з порушеннями функції печінки, можливо, їм також слід призначати менші дози препарату. Ретельного дотримання показань і протипоказань вимагають також хворі з психічними і неврологічними розладами, з зневодненням будь-якого походження, серцево-судинною недостатністю.

Ацикловір має небагато протипоказань, але лікування цим препаратом обов’язково повинен проводитися під наглядом лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.