Ацикловір при вагітності — допоможе народити здорову дитину

Ацикловір під час вагітності призначають при герпетичної інфекції. Але роблять це в основному при первинному зараженні герпесом у період вагітності. Якщо ж жінка вже до вагітності мала генітельний герпес, то ацикловір призначають не завжди.

З якою метою вагітним жінкам призначається ацикловір

Ацикловір — це противірусний препарат, який призначають при герпетичної і цитомегаловірусної інфекції. Герпес — це вірусна інфекція, яка викликається головним чином вірусами гепреса I і II типу. Вірус герпесу I типу викликає герпес на губах, шкірі обличчя, а II типу — генітальний герпес.

Вірус герпесу, раз потрапивши в організм людини, залишається там на все життя, іноді виявляючи себе у вигляді рецидивів захворювання. До вірусу в організмі виробляються антитіла, які стримують його прояви.

Під час вагітності небезпечний в основному первинний генітальний герпес, так як поки в організмі вагітної жінки до нього не виробилися антитіла, є небезпека, що він може проникнути через плаценту і заразити зростаючий плід. Але ця небезпека не така вже й велика, вірус герпесу навіть при первинному зараженні передається плоду достатньо рідко. Ще рідше він передається при рецидивуючому перебігу герпесу, коли жінка була заражена їм до вагітності. Тому генітальний герпес не є приводом для переривання вагітності.

Тим не менш, небезпека зараження є, і для плоду це може мати найважчі наслідки. У нього можуть розвиватися герпетичні ураження внутрішніх органів, особливо небезпечні герпетичні ураження головного мозку. Все це може призводити до передчасного переривання вагітності і до важких захворювань дитини.

Герпес під час вагітності може й не викликати зараження плоду, але небезпека зберігається при пологах: дитина може заразитися при проходженні через родові шляхи матері. У цьому випадку частіше розвиваються герпетичні ураження шкіри та слизових оболонок, які також можуть протікати дуже важко.

Для того щоб визначити наявність в організмі вірусу герпесу II типу і ступінь його активності проводяться лабораторні дослідження. Проводиться виявлення ДНК вірусу герпесу шляхом дослідження крові і мазків з піхви і шийки матки методом ПЦР і наявності в крові антитіл до вірусу герпесу (про рецидивуючому герпесі говорить наявність в крові жінки імуноглобуліну G). За результатами досліджень вирішується питання про призначення противірусних препаратів.

Ацикловір — противірусний препарат

Ацикловір — це противірусний препарат, який володіє активністю по відношенню до вірусу герпесу. Це відносно нешкідливий препарат, оскільки він проявляє виборчу активність, впливаючи тільки на клітини, уражені вірусом. На здорові клітини він не надає ніякої дії. Відбувається це тому, що в заражених вірусом герпесу клітинах виробляється особливий фермент, який перетворює ацикловір в активну форму. Активна форма ацикловіру проникає через мембрани інфікованих клітин і гальмує розмноження вірусів.

Таке виборче (селективне) дія ацикловіру дозволяє застосовувати при лікуванні хворих досить високі його дози без шкоди для здоров’я — препарат звичайно добре переноситься. Але в окремих випадках бувають і побічні ефекти. При вагітності ацикловір не протипоказаний, але призначати його рекомендується з обережністю і тільки за наявності чітких показань.

Курси лікування ацикловіром призначають в основному в разі виявлення у вагітної жінки первинного герпесу. Крім того, рішення про призначення ацикловіру може бути прийнято і в разі частих загострень рецидивуючого статевого герпесу. Проводиться зазвичай п’ятиденний курс лікування ацикловіром. Обов’язкове дослідження на герпес повторюють перед пологами, і якщо аналіз показує, що в виділеннях з каналу шийки матки присутні вірус, то розродження жінки проводиться шляхом кесаревого розтину.

Побічні ефекти ацикловіру при лікуванні вагітних жінок

Численними клінічними дослідженнями було встановлено, що ацикловір не робить негативного впливу на плід і лікування їм вагітних жінок цілком безпечно. Тим не менш, ацикловір може давати такі побічні ефекти:

 • при прийомі всередину — нудота, блювота, пронос, болі в животі, головний біль, запаморочення, слабкість, стомлюваність порушенні сну, минущі порушення функції печінки і нирок, зміни в загальному аналізі крові (зниження в крові числа лейкоцитів і еритроцитів);
 • при зовнішньому застосуванні 5% мазі або крему може виникати подразнення шкіри або слизових оболонок, почервоніння, набряк, сухість та лущення шкіри;
 • можливі також алергічні реакції.
 • Але побічні ефекти ацикловіру зустрічаються рідко, безпека застосування аціклоовіра вагітними жінками під контролем лікаря доведена.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.