Ацикловір — наскільки він безпечний?

Ацикловір у формі діспергіруемих таблеток і суспензії є противірусним препаратом, який використовують для лікування інфекцій, спричинених вірусом герпесу. Серед вірусів герпесу є різновиди, які викликають те, що часто називають простудою на губах і генітальний герпес (відповідно, вірус першого і другого типів), а також вірус, який є збудником вітряної віспи (вітрянки) і оперізуючого лишаю.

Ацикловір запобігає розмноженню вірусів герпесу, не даючи йому заражати все нові клітини організму.

Як працюють противірусні препарати?

Ацикловір є активним компонентом багатьом противірусних ліків, наприклад, зовіракс. Проникаючи всередину уражених вірусом герпесу клітин, ця речовина перетворимо в більш активну форму. Цей активоване ацикловір блокує вірусний фермент, який називається ДНК-полімеразою.

ДНК-полімераза необхідна вірусу герпесу, щоб копіювати свій генетичний матеріал з РНК в ДНК. Завдяки цьому процесу вірус може розмножуватися і виживати. Блокуючи активність ДНК-полімерази, ацикловір контролює розвиток інфекції і допомагає імунній системі боротися з нею.

Прийом ацикловіру

Ацикловір приймається перорально для лікування таких захворювань, як вітрянка, оперізуючий лишай, герпес першого і другого типів; він також використовується для запобігання герпесу у людей, чия імунна система не може впоратися з інфекціями самостійно, наприклад, через деяких захворювань або прийому медикаментів. Випускається також ацикловір у вигляді мазі; його можна використовувати для лікування симптомів герпесу першого та другого типів.

Зверніть увагу

Під час прийому ацикловіру важливо пити якомога більше рідини, особливо води. До закінчення курсу лікування генітального герпесу слід відмовитися від сексуальних контактів. В цей період герпес дуже заразливий. Він може передаватися людям, що живуть в одному будинку з хворим, особливо при використанні одного санвузла, душа, рушники. Необхідно вжити додаткових заходів обережності, поки симптоми не зникнуть. Герпес не виліковується повністю, однак він є заразним тільки в періоди активності, які у більшості носіїв цього вірусу трапляються дуже рідко.

Цей препарат потрібно приймати дуже обережно літнім людям, а також пацієнтам зі зниженою функцією нирок. Використання цих ліків небезпечно для людей з алергією на ацикловір і валацикловір. Якщо протягом деякого часу після початку прийому ацикловіру ви помітили у себе які-небудь симптоми, які можуть бути ознаками алергічної реакції, слід припинити прийом препарату та негайно звернутися до лікаря.

Вагітним жінкам ацикловір призначається тільки в тому випадку, якщо очікувана користь для матері більше, ніж можливий ризик для здоров’я дитини, що розвивається. Те ж саме стосується годуючих матерів, так як ацикловір виводиться з грудним молоком і у великих дозах може становити небезпеку для дитини.

Побічні ефекти

Найпоширеніші побічні ефекти ацикловіру (зустрічаються, в середньому, в одного з п’ятдесяти пацієнтів): головний біль, запаморочення, нудота і блювота, пронос, болі в животі, шкірні реакції (висип і свербіж), аномальна реакція шкіри на світло ( підвищена світлочутливість), слабкість, жар. Рідше (в середньому в одного з п’яти тисяч пацієнтів) виникають наступні побічні ефекти: задишка, зниження функції печінки, алергічні реакції — анафілаксія, набряки губ, язика та горла (ангіоневротичний набряк).

Такі побічні ефекти, як зниження кількості лейкоцитів (лейкопенія), червоних кров’яних тілець (анемія), тромбоцитів (тромбоцитопенія) в крові, тремор, атаксія, порушення мови, конвульсії, сонливість, галюцинації, психотичні симптоми, запалення печінки, болі в нирках, і ниркова недостатність зустрічаються рідше, ніж у одного пацієнта з десяти тисяч.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.