Ацикловір — інструкція: проти герпесу та інших вірусних захворювань

Ацикловір — це препарат для лікування вірусних захворювань. Він випускається в різних лікарських формах, тому може застосовуватися всередину, внутрішньовенно крапельно, зовнішньо та місцево. Ацикловір призначають при захворюваннях викликаних вірусом герпесу — простому герпесі, статевому герпесі, вітряній віспі, оперізувальному лишаї та інших.

Механізм дії ацикловіру

Ацикловір — це противірусний препарат, який випускається у вигляді таблеток для прийому всередину, ліофілізованого (висушеного за допомогою сучасних технологій) порошку для приготування ін’єкційного розчину у флаконах, 5% мазі для зовнішнього застосування, 3% очної мазі і 5% крему.

Механізм дії ацикловіру заснований на тому, що, під дією ферменту, який виробляється тільки в інфікованих клітинах, він перетворюється на активну форму — трифосфат ацикловіру. Трифосфат ацикловіру проникає в інфіковану клітину і вбудовується у процес синтезу ДНК вірусу, блокуючи тим самим його розмноження.

Ацикловір є нетоксичним препаратом, так як він не надає шкідливої дії на здорові клітини, що не виділяють ферменту для його активізації. Його дія є строго виборчим — лише на уражені вірусом клітини.

Чутливість до ацикловіру проявляють віруси простого герпесу (в тому числі зухвалого статевий герпес), що викликає вітряну віспу і оперізуючий лишай, а також цитомегаловіруси.

При шкірних проявах герпесу ацикловір перешкоджає поширенню висипки, прискорює прісиханіе бульбашок, знижує ризик ускладнень з боку внутрішніх органів, зменшує біль при оперізувальному лишаї, надає імуностимулюючий ефект.

Після прийому внутрішньо всмоктується близько п’ятої частини дози ацикловіру. Він проникає в головний і спинний мозок, виділяється з жіночим молоком. Розкладається ацикловір в печінці, після чого видаляється через нирки, як в незмінному вигляді, так і у вигляді продуктів обміну.

Показання та протипоказання для застосування

Ацикловір призначають при появі найперших ознак захворювання:

 • для лікування первинних і рецидивуючих інфекцій шкіри та слизових оболонок, спричинених вірусом простого герпесу, наприклад, статевого герпесу і герпесу губ, в тому числі у хворих з імунодефіцитом і після пересадки органів;
 • для лікування вітряної віспи та оперізувального лишаю, викликаних вірусами герпесу;
 • для лікування герпетичних інфекцій внутрішніх органів (енцефалітів, пневмоній і так далі);
 • для лікування герпетичних інфекцій у новонароджених;
 • для лікування герпетичних уражень очей (герпетичного кератиту).
 • При прийомі ацикловіру рекомендується вживати більше рідини — це попередить відкладення в нирках солей (піску). Нанесення мазі або крему рекомендується проводити в рукавичках для попередження поширення висипки на інші ділянки тіла.

  Протипоказаннями для призначення ацикловіру є індивідуальна непереносимість препарату та годування дитини грудьми. При вагітності ацикловір призначається в тому випадку, коли передбачувана користь для організму жінки перевищує можливий ризик для організму дитини.

  Не рекомендується призначати ацикловір при важких захворюваннях нирок з порушенням їх функції.

  Побічні ефекти

  При прийомі таблеток аціколвіра: нудота, блювання, пронос, біль у животі, головний біль, запаморочення, зниження працездатності та концентрації уваги, галюцинації, сонливість або безсоння, невелике підвищення температури, висип на тілі, облисіння, минуще порушення функції печінки і нирок, зниження в крові числа лейкоцитів і еритроцитів.

  При введенні ацикловіру внутрішньовенно крапельно, загальні реакції: нудота, блювання, гостра ниркова недостатність через відкладення в тканині нирок кристалів солей, пісок (кристали солей) у сечі, порушення свідомості, галюцинації, збудження, тремтіння кінцівок, судомна готовність, гострі розлади психіки (психози), сонливість або безсоння, кома; на місці введення: запалення шкіри або стінок вен (флебіт).

  При місцевому застосуванні очної мазі ацикловір: печіння та свербіж в місці накладення мазі, поверхневі запальні процеси.

  При тривалому зовнішньому застосуванні: у місці нанесення мазі або крему печіння, свербіж, висип, почервоніння і сухість шкіри з лущенням; на слизових оболонках — роздратування, яке супроводжується печінням і сверблячкою.

  Передозування

  Ознаками передозування ацикловіру є нудота, блювота, пронос, сильний головний біль, запаморочення, задишка, гостре порушення функції нирок, судоми, коматозний стан. При появі таких ознак потрібно викликати швидку допомогу: лікування повинно проводитися тільки в стаціонарі.

  Ацикловір — це лікарський препарат, який повинен призначати тільки лікар.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.