Як грати в шахи?

загрузка...

Основна мета гри в шахи — «з’їсти» короля противника, не втративши при цьому свого. Раунд проводиться на дошці, розкресленій на 64 двокольорові клітини — світлі і темні, її розмір — 8 клітин в ширину, і стільки ж — у довжину. Сам турнір ділиться на три послідовних стадії: початок — дебют, середина — міттельшпіль, і заключна частина — ендшпіль.

Кожен, хто хоче дізнатися, як грати в шахи, повинен спершу познайомитися з розташовуються на дошці фігурами. В цілому, в поєдинку приймають участь 32 фігури — 16 «чорних» і 16 «білих». Протиборчі сторони укомплектовані однаково: кожна з них має по вісім пішаків, за дві тури, по два слона, по два коня, по ферзя і по королю. Цікаво, що пішаки, на думку деяких знавців і шахістів, взагалі не можна вважати фігурами. Головний у всьому шаховому наборі — король, його зазвичай спеціально роблять вище за інших. Він здатний пересуватися тільки на одне поле в будь-якому напрямку. Короля необхідно захищати, оскільки загроза його неминучого вибивання фігурою супротивника — мат — означає програш. Хоча він і відіграє особливу роль, але за своєю силою може бути віднесений до легких фігур.

Ферзь, як і король, ходить в довільному напрямі, проте кількість полів для нього не обмежена. Він є найбільш сильною фігурою серед інших, його цінність — 9 пішаків, він відноситься до так званих важких фігур. Ферзь відрізняється від короля тим, що увінчаний невеликою кулькою, а не короною або хрестом. Щоб добре навчитися грати в шахи, потрібно зрозуміти важливість тури. Ця фігура пересувається виключно по вертикальних і горизонтальних полях. Вона теж відноситься до класу «важких», її цінність — 5 пішаків. При необхідності, може взяти участь в рокіровці, про яку буде розказано нижче. Має вигляд невеликої стилізованої фортеці.

Слона можна переміщати тільки по діагоналях одного кольору: у кожного гравця є по одному слона для світлих клітин, і по одному — для темних. Цінується він як 3 пішаки, відноситься до легких фігур. Слон нижче ферзя і короля, він має каплеподібну або загострену вершину. Кінь є «стрибає» фігурою: він ходить по ламаній контуру у формі букви Г, і при цьому «перескакує» всі фігури, що знаходяться на лінії його руху. З тим, щоб зробити їм хід, потрібно спочатку пересунути його на дві клітини в горизонтальному або вертикальному напрямку, а потім — на одне поле перпендикулярно вихідної лінії. Дорівнює він 3 пішакам, відноситься до класу легких фігур. Уміння використовувати коня важливо для того, щоб зрозуміти, як правильно грати в шахи, і перемагати своїх опонентів.

Нарешті, сама «дешева» фігура — пішак. Вона ходить тільки вперед і тільки по вертикалі, один крок відповідає одній клітці. На відміну від інших фігур, б’є не прямо по траєкторії свого руху, а на одне поле вперед по діагоналі. Припустимо, щоб перший хід був не на одну, а відразу на дві клітини вперед. Може бути взята пішаком супротивника, якщо Ваша пішак і разом з нею встали на одну горизонталь після того, як Ви зробили нею хід відразу на два поля вперед. Противнику достатньо перейти по діагоналі на клітку, розташовану позаду Вашої пішаки, щоб прибрати її з дошки. У кожного гравця перед початком партії — по 8 пішаків, збудованих в єдину горизонтальну лінію для прикриття основних фігур. Найчастіше, пішаки застосовуються при створенні оборонної структури — своєрідних «укріплень». Вони — найслабші з усіх фігур, однак, коли одна з них досягне протилежного краю дошки, її заміняють будь-який інший фігурою.

Значною мірою допоможе Вам навчитися грати в шахи відео, викладене в мережі у відкритому доступі. Право піти першим належить гравцю з білими фігурами, потім ходять по черзі. За один хід переміщують або вибивають одну фігуру. Хід допустимо вважати завершеним тільки тоді, коли від переставлений на інше поле або прибраній з дошки фігури віднята рука. Якщо в турнірі використовуються шахові годинники, не забудьте натиснути на їх кнопку. Врахуйте, Ви програєте в ситуації мату або пату, якщо навіть знайшли вірне рішення і встигли поставити фігуру на потрібне поле, але не натиснули на кнопку таймера до закінчення часу.

Крім стандартних ходів фігур, є два незвичайних випадку: рокіровка та взяття на проході. Другий з них вже описаний вище, його іноді називають взяттям «енпассан» — «на переправі» по-французьки. Рокіровка — це переміщення човна ближче до короля, і короля — ближче до човні. Може бути здійснена тільки з стандартного положення: тура і король повинні бути ні разу не ходили. Ті, хто здатний добре грати в шахи, зуміють безперешкодно зробити її. Спершу короля потрібно посунути на дві клітини до правої або лівої човні, а потім «перестрибнути» нею через нього і поставити її на наступну за ним клітку. Рокіровка вліво називається довгою, а вправо — короткою. Вона неможлива, якщо одна з фігур вже зробила хід, або між королем і турою перебуває стороння фігура. Також рокіровка неприпустима, коли король «під шахом», або клітина, яку він має намір зайняти або перетнути для цього, під атакою фігури супротивника.

Під час проведення партії можуть виникнути три ситуації: пат, шах і мат. В патовій положенні гравець не в змозі зробити будь-хід, відповідний правилами, хоча королю опонента поставлений шах. «Під шахом» стоїть король, наявний на битою клітці. Це означає, що потрібно його або прибрати в безпечне місце, або прикрити іншою фігурою, або вибити фігуру противника, що створила небезпечне становище. Коли шахует кінь, короля неможливо прикрити своєю фігурою: кожен, хто знає, як краще грати в шахи, підтвердить це. Мат — це шах королю, з якого той не має виходу. Мета всієї гри — поставити королю опонента мат.

Турнір закінчується нічиєю або виграшем одного з учасників. Перемога фіксується тоді, коли на дошці очевидний мат, один із суперників здався або прострочив відведений йому час. Буває технічна перемога: опонент не з’явився на поєдинок, перервав партію, не підкорився судді та ін Нічия — це пат, брак фігур для продовження гри, повторення однієї позиції тричі і договірна нічия. Також нічия оголошується, якщо у одного з гравців підійшло до кінця час, але його супротивник не має достатньої кількості фігур для впевненої перемоги, або коли обидві сторони зробили понад 50 ходів, не домігшись необхідного переваги. Всі перераховані правила розроблені і прийняті ФІДЕ, вони дійсні для шахістів усього світу. Щоб навчитися самому і навчити грати в шахи когось із знайомих, їх знання обов’язково. Відступ від норм вважається грубим порушенням, і за тим, щоб цього не сталося, стежить суддя.

Тим не менш, є різноманітні варіації на тему традиційних шахів з власними правилами. Так, придумані шахи для трьох, шахи з випадковим розташуванням фігур на дошці, циліндричні, шестикутні і кільцеподібні шахи, цитадель, кінгчесс та ін

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Розваги. Додайте в закладки постійне посилання.

Прокоментувати статтю: