Як грати в нарди?

загрузка...

Щоб зрозуміти основну мету гри в нарди, потрібно познайомитися з ігровим полем. Воно має прямокутну форму і розділене на дві частини. На кожній з них — по 12 пунктів, всього їх 24. Вони являють собою трикутники, витягнуті від країв до середини дошки, і мають власні номери — для кожного гравця свої — від 1 до 24.

Поле для нард

щоб грати в нарди, потрібно усвідомити, що те, що для однієї сторони буде цифрою 24, для іншої виявиться одиницею, і навпаки. Це стосується всіх пунктів. Кожен гравець має по 15 одноколірних шашок, його завдання — пройти ними по дошці повне коло, вийшовши з «дому» і, повернувшись в нього назад, вивести шашки за межі поля. «Дім» — це шість поспіль пунктів в одному з кутів поля, початкова позиція двох суперників. У грі велика роль відводиться випадковості, так як обидві сторони користуються парою ігрових кісток. Існує безліч всіляких різновидів нардів, проте світове визнання отримали тільки дві з них, а саме довгі і короткі. Для обох видів правила, як грати в нарди, різняться.

Як робити хід

У будь-якому випадку, право першого ходу визначається шляхом кидання одного грального кубика. Той з учасників, у кого випало більше число очок, приступає до гри першим, а далі ходять вже в порядку черги. На скільки пунктів треба перемістити шашку, обумовлюється кількістю випали на двох кістках очок. Противники рухають свої фігури друг другунавстречу, від 1 до 24 пункту. У коротких нардах дозволяється не тільки поміщати шашки на незайняті пункти, але і вибивати поодиноко стоять фігури опонента, а в довгих — ні. Ставити фігуру на пункт або вибивати шашку суперника не можна, якщо на позиції стоїть відразу декілька його фігур. Припустимо знімати тільки одну шашку і тільки з голови за один хід. Добре допомагає навчатися грати в нарди відео, викладене у вільному доступі в мережі: можна на наочному прикладі дізнатися про правила гри.

Коли гравець рухає одну фігуру, потрібно, щоб хоча б один з проміжних пунктів між колишнім її місцем розташування і новим був вільний. Збита шашка поміщається в «бар» — на лінію, що проходить через центр дошки. Перед тим, як рухати фігури, слід повернути назад на поле все вибиті шашки, і розташувати їх в «будинку» конкурента відповідно до випали на кістках очками. У цей час дозволяється вибивати фігури суперника.

Перемога в нардах

Будь-хто, хто вміє правильно грати в нарди, знає, що той, хто зніме з дошки всі свої шашки, попередньо привівши їх у чужій «будинок», і стає переможцем. Викидати фігури дозволяється тільки тоді, коли вони всі в «будинку». Якщо в момент їх викидання опонент вибив з поля, хоча б одну фігуру, її потрібно повернути в «будинок». До того, поки цього не станеться, знімати фігури не можна, проте гравець може переміщати шашки всередині «дому».

Як згадувалося, велике значення в нардах відводиться гральним кубиках. Так, кількість пунктів, на які потрібно посунути фігуру під час першого ходу, визначається очками, випали відразу на обох кістках під час жеребкування. Щоб навчитися грати в нарди, потрібно зрозуміти, що безпосередньо під час гри суперники по черзі кидають кубики, і ходять на кількість пунктів, рівне що випав на кістках очками. Можливий «куш» або «дубль» — на обох викинутих кубиках випали однакові числа. Тоді окуляри подвоюються, а гравець отримує право пересунути одночасно 4 фігури за хід. Якщо випало число більше, ніж відстань від дальньої фігури до краю дошки, а все шашки — в «будинку», з поля знімається найвіддаленіша шашка. У тій ситуації, коли під час ходу є тільки один варіант переміщення, дозволено пересунути фігуру на більшу кількість пунктів, ніж дісталося очок. Якщо є декілька альтернативних ходів, краще вибрати той, на який потрібно затратити дві кістки, а не одну. Коли шашки взагалі неможливо рухати, хід доводиться пропускати.

У чому різниця між довгими і короткими нардами?

Правила гри в нарди довгі відрізняються від вищезгаданих тільки тим, що в них заборонено вибивати фігури супротивника. Крім того, «дім» білих — пункти під номерами 13 і 18, а «чорних» — 1 та 6. Також різниця полягає в тому, що в довгих нардах обидва гравці рухають фігури проти годинникової стрілки, тобто, не назустріч один одному, а один за одним. Одне з правил свідчить, що перед шашками опонента ні в якому разі не можна вибудовувати непрохідний заслін. Знімати шашки з дошки дозволено по випали очками: фігура виводиться з того поля, чиєму номеру відповідає кількість набраних очок. У коротких нардах стартова позиція складніше. «Дім» гравця і «двір» гравця — позиції 6 і 1, 12 і 7 відповідно, «будинок» і «двір» ворога — 19 і 24, 13 та18. Перед тим, як грати в нарди короткі, треба розташувати фігури у вірному порядку: по дві — на позиціях 1 і 2, і по чотири — на 12 і 19, і три — на пункті 17. Те ж, з урахуванням зворотного нумерації, стосується і опонента.

Крім довгих і коротких, існують інші різновиди нардів, серед яких виділяються короткі кавказькі. Їх правила нічим не відрізняються від прийнятих, проте шашки противника не можна збивати в своєму «будинку». Коли гра проводиться зі ставками, її умови обговорюються в окремому порядку між сторонами. Іноді використовують так званий «куб подвоєння», який допомагає вести облік росту ставок. Крім того, під час «дубля» ставки піднімаються в два рази. При бажанні, можна обумовити з опонентом максимальну кількість «дублів» за партію.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Розваги. Додайте в закладки постійне посилання.

Прокоментувати статтю: