Хто такі маргінали?

загрузка...

Сьогодні ми дамо визначення одного цікавого поняття, зустрічається навіть в розмовній мові людей.

Маргінал — значення слова

Маргінал (від лат. margo — край) — це людина знаходиться поза соціальної групи, який не вписується в неї через свого становища в суспільстві, способу життя, походження або світогляду.

Хто такі маргінали і яка їхня роль в суспільстві

Спочатку для позначення записів на полях вживався термін «маргінальний». Але у слова було й інше значення — «збитковий, економічно близький до межі». Вперше, термін вжив американський соціолог і один із засновників чиказької школи Роберт Езра Парк в 1928 році. У Парку, маргінальність означала становище індивідів, які перебували в цей момент на кордоні двох, конфліктуючих між собою культур. Таким чином, спочатку головною проблемою маргінальності був культурний конфлікт. Але в 1940-1960-і роки, концепція маргінальності стала активно розроблятися в американській соціології і тим самим, перестала обмежуватися культурними та расовими гібридами.

Соціальні маргінали

Щоб зрозуміти, хто такі маргінали, необхідно дізнатися, що таке маргінальність. Маргінальність — це стан в процесі переміщення індивіда чи групи, а також характеристика соціальних груп, які знаходяться в проміжному положенні соціальної структури. До маргінальності також відноситься розрив соціальних зв’язків між суспільством і індивідом. На думку соціологів, причиною виникнення соціальних маргіналів є перехід суспільства від однієї соціально-економічної системи до іншої. При цьому через некерованого переміщення великої маси людей руйнується стійкість колишньої соціальної структури. У зв’язку з цим, спостерігається девальвація традиційних норм і погіршення матеріального рівня життя. Таким чином, маргіналами в суспільстві вважаються люди, що уникають або заперечують суспільні підвалини.

Сучасні маргінали — це особистості, соціальні верстви або групи, які знаходяться за рамками, характерних для даного суспільства соціально-культурних норм і традицій.

Існує безліч груп маргіналів в суспільстві, ось деякі з них:

 • етномаргінали: національні меншини;
 • соціомаргінали: групи людей в процесі незавершеного соціального переміщення;
 • політичні маргінали: таких людей не влаштовують легітимні правила і легальні можливості суспільно-політичної боротьби;
 • біомаргінали: їх здоров’я перестає бути предметом турботи суспільства;
 • вікові маргінали: формуються при розриві зв’язків між поколіннями;
 • В даний час, маргіналізація не є прогресуючим процесом, але їй варто приділяти свою увагу, щоб бути в курсі подій суспільного життя.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Культура. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: