Розлучення і діти — на війні всі засоби хороші?

загрузка...

Розлучення — одна з неприємних реалій сучасного життя. Коли двоє зустрічаються, закохуються, одружуються і заводять дитину, часто говорять, що тепер їхнє життя стала повною. Тим не менш, з часом і під впливом стресу сучасного життя у відносинах двох часто настає охолодження, і вони більше не хочуть бути разом. Як наслідок, розлучення, розділ спільного майна та дітей, яким відводиться роль спостерігачів.

Коли батьки замислюються про розставання та розлучення, діти переживають сильний емоційний стрес і нерідко отримують психологічну травму. Психологічні наслідки розлучення для дітей давно є об’єктом вивчення психологів. Хоча відомі способи допомогти дитині пережити розлучення батьків, повністю усунути наслідки цієї події неможливо.

Як розлучення впливає на дітей

Діти бояться, що після розлучення зміниться їх життя, що тато і мама більше не будуть любити їх, як колись. Діти думають про те, з ким із батьків вони залишаться, де будуть жити, чи зможуть підтримувати стосунки з друзями чи їм доведеться повністю змінити коло спілкування. Через цю невідомості у дитини з’являється відчуття втрати контролю над ситуацією, адже від нього нічого не залежить.

Після розлучення між батьками нерідко псуються стосунки, при зустрічі вони влаштовують скандали і сварки, не соромлячись дитини. Ця напруженість між батьками може негативно вплинути на душевний стан дитини. Іноді діти намагаються помирити батьків, що, звичайно, у них не виходить, тому у дітей часто виникає почуття провини. Вони звинувачують себе в розлученні батьків, вважаючи, що погано себе вели або доклали мало зусиль, щоб помирити маму і тата. Крім того, діти починають сумніватися в собі, вони не знають, кого з батьків їм тепер слід любити більше. У деяких особливо важких випадках у дитини може початися депресія і він піде в себе, або ж, навпаки, буде вести себе агресивно і зухвало, щоб привернути увагу.

Вплив розлучення для дітей: психологічний аспект

Діти по-різному реагують на розлучення. У багатьох дітей підвищується рівень тривоги, тому що вони відчувають почуття самотності і втрати, їм здається, що тато чи мама їх кинули. Незалежно від відносин між батьками, розлучення так чи інакше відбивається на емоційному стані дітей.

Ось лише деякі психологічні наслідки розлучення для дітей:

 • дітям здається, що батьки більше їх не люблять, вони відчувають себе кинутими і непотрібними;
 • коли діти розуміють, що батьки більше не будуть разом, вони відчувають почуття безпорадності і безсилля;
 • навіть якщо діти не демонструють гнів і агресію, багато з них відчувають сильні руйнівні емоції;
 • нерідко діти відчувають себе винними в події, вважаючи, що це їх поведінка привела до розставання батьків;
 • крім того, діти відчувають провину за те, що продовжують любити обох батьків однаково, хоча залишаються з мамою або батьком.
 • Вплив розлучення для дітей: поведінковий аспект

  У поведінці дитини після розлучення можуть спостерігатися різні зміни, пов’язані з пережитим стресом перенесеної психологічною травмою, в тому числі порушення сну (безсоння), агресія (насильство по відношенню до тварин або іншим дітям), деструктивні схильності (вживання алкоголю і наркотиків ), навіть спроби самогубства.

  Після розлучення батьків також можливо регресивне поведінка дитини (психологічний захист, що виражається в поверненні до ребячливость, дитячим моделям поведінки), коли він не може заснути без улюбленої іграшки, плаче, коли злякається, постійно потребує похвали і схвалення. Ознаками регресивного поведінки є нічне нетримання сечі, а також поява нервових звичок.

  Дитина може стати плаксивою, примхливою, вимагати постійної уваги до себе. У цей період батьки повинні з розумінням поставитися до поведінки дитини, адже він вимагає більшої емоційної турботи.

  Багато дітей відчувають, що повинні піклуватися про своїх розлучених батьках, тому вони беруть на себе роль одного й до нагрудника. Думка про те, що дитяча психіка дуже рухлива, і дитина легко переживе розлучення батьків — небезпечна помилка. Насправді, більшість дітей потребують підтримки батьків та інших близьких людей, щоб пережити і прийняти зміни в своєму житті.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: