Пренатальна психологія: що відчуває дитина в животі у мами?

загрузка...

Пренатальна психологія як наука сформувалася зовсім недавно — в кінці минулого сторіччя. Але передумови до її формування існували стільки, скільки існує живий світ. Кожен замислювався про те, коли дитина починає жити: після народження або ще в утробі матері? Відповіді можна почути різні, але все ж етап народження — всього лише етап у житті дитини.

З історії

Вагітна жінка стоїть особіцу у всіх релігіях. До неї особливе ставлення в оточуючих. І вести себе вона повинна по-особливому. Всі обряди, прикмети і звичаї служили тільки однієї мети: допомогти жінці виносити дитину і підготуватися до його народження. Так, наприклад, один із звичаїв полягав у тому, що коли жінка дізнавалася про те, що вона чекає дитину, то вішала собі на шию спеціальний мішечок із сирим курячим яйцем. Якщо яйце залишалося цілим до пологів — дитина обіцяв народитися здоровою, а якщо з яйцем небудь траплялося — чекали ускладнень. Як просто вирішувалося питання з охоронним режимом жінки: якщо вона хотіла мати здорову дитину — вона все робила плавно і розмірено, щоб зберегти яйце в цілості, а, значить, і створити оптимальні умови для розвитку своєї дитини. Вагітній жінці заборонялося дивитися на криваві сцени, їй неодмінно треба було бачити приємні образи перед очима. А у циган, наприклад, до цих пір існує традиція грати для вагітної жінки красиву музику на гітарі — це допомагає добре розвиватися дитині і дає більше шансів, що він виросте музично обдарованим.

Особливості сьогоднішнього часу

Сьогодні, коли ослабли норми моралі і інститут сім’ї не такий міцний, як би хотілося, жінки вагітніють часто випадково і в першому триместрі вагітності намагаються потроїти своє життя, вирішуючи, залишать вони дитину чи ні. Це позначається не кращим чином на відносинах матері і дитини, так як мимоволі мати відторгає його.

По відношенню до своїх дітей мати буває:

 • Холодна — свідомо відкидає дитини (народився не вчасно, наприклад), але інстинктивно бере.
 • амбівалентність — свідомо приймає, а несвідомо відкидає.
 • Ідеальна — приймає дитину на свідомому і несвідомому рівнях.
 • Катастрофічна — відкидає і свідомо, і несвідомо.
 • Звичайно, якщо дитина народжується у катастрофічною матері — вірогідність розвитку у нього психосоматичних захворювань дуже висока, а в зв’язку з тим, що мати відторгає його, то виникають і розлади поведінки, і психологічні проблеми.

  Як правильно

  Сучасна медицина, досягнувши певного рівня розвитку, змогла підтвердити, що дитина вже в утробі матері все відчуває і здатний на емоції, більш за все він реагує на настрій матері. При візуалізації плода можна розглянути всю гаму почуттів на його обличчі.

  Тому в даний час рекомендується:

 • Вагітність повинна бути запланованою. Жінка повинна бути впевнена в тому, що і вона і дитина будуть забезпечені всім необхідним, не стануть потребувати. Дитина повинна народитися в сім’ї і бути бажаним.
 • Під час вагітності потрібно думати про позитивні речі. Займатися цікавими справами, щоб отримувати позитивні емоції.
 • Необхідно займатися спеціальними фізичними вправами, щоб підготуватися до пологів, забезпечуючи їх благополучне протягом.
 • Потрібно подумки звертатися до дитини, як до вже народженому, повноцінному людині, можна розмовляти з ним, розповідаючи, що відбувається навколо.
 • Якщо щось турбує, то краще всього поговорити з дитиною, пояснити йому ситуацію.
 • Важливо пам’ятати, що дитина — окрема людина, хоч і знаходиться в утробі матері.
 • Найкраще народжувати в пологовому відділенні, в якому практикується спільне перебування матері та дитини, це забезпечить швидку адаптацію новонародженого до зовнішнього середовища і налагодить контакт з матір’ю.
 • Важливо забезпечити раннє прикладання до грудей, що значно підвищує прихильність матері до дитини.
 • Хороша психологічна атмосфера в сім’ї формує передумови для гарного росту і благополучного розвитку дитини.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: