Парацетамол дитячий — позбавить дитину від жару і болю

загрузка...

Всі мами знають, що якщо у дитини підвищиться температура , найбільш ефективним і безпечним ліками є дитячий парацетамол. Деякі воліють зарубіжні аналоги цього препарату, які коштують дорожче (Еффералган, Калпол і так далі), але істотної різниці між ними і вітчизняним парацетамолом немає.

Як діє дитячий парацетамол

Дитячий парацетамол виявляє знеболюючу і жарознижуючу дію шляхом впливу на центри терморегуляції і болю в головному мозку. Протизапальна дія у нього незначне, так як у запалених тканинах він руйнується особливими ферментами — клітинними пероксидазами. Саме тому парацетамол в свій час був виділений з групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) і сьогодні його називають просто знеболюючим ненаркотичних засобом. На відміну від НПЗП він також не надає негативної дії на слизову оболонку шлунка, чим вигідно від них відрізняється.

Дитячий парацетамол різними фармацевтичними фірмами випускається у вигляді суспензії для прийому всередину, сиропу і ректальних свічок цефікон.

При прийомі внутрішньо максимальна концентрація в крові досягається через 30-90 хвилин. Ефективна лікувальна доза парацетамолу дорівнює 10-15 мг на кг ваги дитини, але в основному застосовується дозування 10 мг на кг ваги. Виводиться парацетамол протягом доби із сечею в основному у вигляді метаболітів (продуктів обміну) і лише незначна частина — у незміненому вигляді.

Показання та протипоказання для призначення парацетамолу дітям

Парацетамол призначається дітям в основному як жарознижуючий засіб. При цьому практичним лікарям відомо, що найкраще знижується від парацетамолу температура, викликана сезонними вірусними захворюваннями — гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Якщо на тлі вірусної інфекції починається бактеріальне ускладнення, то збити температуру парацетамолом значно складніше і це має бути сигналом батькам про те, що потрібно звернутися до лікаря. Допоможе парацетамол і в тому випадку, якщо температура піднялася після щеплення.

Парацетамол можна дати дитині, якщо у нього сильно болить голова чи зуб, з’явилися болі в м’язах і суглобах або болі, викликані травмою. Але, ні в якому разі не можна давати парацетамол при болях в животі — це може «змазати» картину таких небезпечних захворювань, як гострий апендицит, що призведе до серйозних ускладнень.

Після прийому парацетамолу обов’язково потрібно звернутися до лікаря для того, щоб розібратися, чому у дитини піднялася температура або з’явився біль.

Протипоказанням для прийому парацетамолу є значні порушення функції печінки і нирок, захворювання крові (парацетамол пригнічує синтез всіх клітинних елементів крові), вроджена недостатність деяких ферментів (наприклад, глюкозо-6-фосфатдегідрогенази), період новонародженості (до місяця життя). Самостійно мати не може прийняти рішення про призначення парацетамолу дитині до трьох місяців — доцільність такого призначення визначається тільки лікарем.

З обережністю парацетамол призначається дітям з цукровим діабетом, з легкими порушеннями функції печінки і нирок.

Як правильно приймати дитячий парацетамол

Дитячий парацетамол випускається в суспензії, в 5 мл якої (це відповідає чайній ложці) міститься 120 мг препарату. Перед вживанням суспензію потрібно ретельно збовтати. Разова доза суспензії парацетамолу дорівнює 10-15 мг на кг ваги дитини. Середні вікові дози парацетамолу:

  • від місяця до трьох — призначається тільки педіатром;
  • від трьох місяців до року — 2,5-5 мл (половина або повна чайна ложка) — 60-120 мг; — від одного року до шести років — 5-10 мл (одна-дві чайні ложки) — 120 — 240 мг;
  • від 6 до 14 років — 10-20 мл (дві-чотири чайні ложки) — 240-480 мг.
  • Тривало застосовувати парацетамол не можна — це симптоматичний засіб, який застосовується в екстрених випадках. Як жарознижувальний засіб його рекомендують давати не більше трьох днів поспіль, як знеболююче — не більше п’яти.

    Побічні ефекти дитячого парацетамолу та його передозування

    Побічні ефекти при прийомі парацетамолу можуть проявлятися у вигляді нудоти, блювоти, алергічних реакцій. Можуть розвинутися зміни з боку крові — зниження кількості лейкоцитів, у тому числі зернистих (це знижує імунітет і робить дитину беззахисним перед інфекцією), тромбоцитів (загроза кровотеч), а іноді і всіх клітин крові. При тривалому застосуванні парацетамолу у великих дозах він може надавати токсичну дію на печінку і нирки, викликати різні види анемії.

    При передозуванні парацетамолу у дитини з’являється виражена блідість, нудота, блювання, можливо токсичний вплив на печінку, яке проявляється через декілька днів після прийому препарату.

    При передозуванні рекомендується негайно викликати швидку допомогу, а до її приїзду промити дитині шлунок (не пізніше, ніж через чотири години після прийому парацетамолу) і дати випити кілька потовчених таблеток активованого вугілля у воді.

    І все ж краще, якщо парацетамол буде призначати дитині лікар.

    Галина Романенко

    Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.

    Прокоментувати статтю: