Парацетамол — чому повинна ретельно дотримуватися дозування?

загрузка...

Парацетамол — це препарат, який повинен прийматися тільки в рекомендованої дозуванні, інакше цілком можуть розвиватися побічні ефекти. Найважчими є побічні ефекти з боку печінки і нирок, тому при значному зниженні функції цих органів парацетамол протипоказаний.

Яке значення має дозування парацетамолу

Особливістю прийому парацетамолу є те, що одноразово його можна прийняти навіть в максимальній рекомендованій дозуванні, і якщо у хворого немає протипоказань для прийому цього препарату, то ускладнень, як правило, не буває. Небезпечні великі дозування в тому випадку, якщо у хворого є якісь захворювання, що є протипоказанням для прийому парацетамолу.

До протипоказань для прийому парацетамолу відносяться захворювання печінки та нирок з тяжкими порушеннями функції цих органів. Але навіть, якщо функція печінки та нирок порушена незначно, приймати парацетамол також досить небезпечно, це можна зробити тільки за призначенням лікаря.

Не можна застосовувати парацетамол і при захворюваннях крові — парацетамол пригнічує утворення клітин крові, при деяких генетичних захворюваннях (наприклад, при відсутності ферменту глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, фенілкетонурії) і при зловживанні спиртними напоями (вони вбивають клітини печінки).

Не можна приймати парацетамол тривалими курсами, якщо тривалість курсу (за призначенням лікаря) перевищує п’ять днів, то необхідний лабораторний контроль за станом здоров’я хворого. Саме тривалий прийом найчастіше приводить до різних ускладнень з боку печінки, нирок і крові.

Дозування парацетамолу для дорослих хворих

Дорослим хворим парацетамол призначають у таблетках або в шипучих таблетках, а також у ректальних свічках. Найбільш ефективні шипучі таблетки, так як вони швидко всмоктуються в шлунково-кишковому тракті і набагато швидше починають діяти. Тому, якщо, наприклад, сильно болить голова, то шипуча таблетка зніме біль набагато швидше. Але шипучі таблетки дозволено приймати лише дорослим і підліткам старше 15 років з масою тіла більше 50 кг.

Шипучі таблетку або вміст розчинного пакетика слід розчинити в чашці води. Якщо маса тіла хворого перевищує 60 кг, то парацетамол застосовується в разовій дозі 500 мг до двох-чотирьох разів день з інтервалами між прийомом не менше чотирьох годин. Це досить велика доза, раніше парацетамол рекомендували застосовувати в дозі, що не перевищує 200 мг, саме тому він вважався неефективним препаратом. Дотримання правил прийому парацетамолу здатне підтримувати потрібну температуру і знімати помірні і середньої інтенсивності болю. Але тривало приймати такі дози небезпечно.

Якщо у хворого є якесь захворювання печінки або нирок навіть з легким порушенням їх функції, приймати парацетамол можна тільки за призначенням лікаря, в індивідуально підібраних дозуванні і з інтервалами між прийомом таблеток не менше восьми годин.

Дозування парацетамолу для дітей

Дитячий парацетамол випускається у вигляді суспензії, порошків для приготування розчину для прийому всередину і у вигляді свічок цефікон Д.

У 5 мл (чайній або мірній ложці) суспензії парацетамолу міститься 120 мг препарату. Суспензія перед вживанням добре струшується. Разова доза суспензії парацетамолу дорівнює 10-15 мг на кг ваги дитини, але батькам зазвичай рекомендується не перевищувати дозування в 10 мг на кг ваги. Приблизні вікові дози парацетамолу виглядають таким чином:

  • від місяця до трьох — призначається тільки педіатром;
  • від трьох місяців до року — 2,5-5 мл (половина або повна чайна ложка) — 60-120 мг;
  • від одного року до шести років — 5-10 мл (одна-дві чайні ложки) — 120-240 мг;
  • від 6 до 14 років — 10-20 мл (дві-чотири чайні ложки) — 240-480 мг.
  • Свічки цефікон Д випускаютс в дозуванні по 50, 100 і 250 мг, їх призначають дітям від трьох місяців до 12 років також з розрахунку 10-15 мг на кг ваги. Перед введенням свічки дитині рекомендується зробити очисну клізму.

    Дітям, так само, як і дорослим, не рекомендується приймати парацетамол тривало: для зниження температури його рекомендують давати не більше трьох днів поспіль, з метою знеболювання — не більше п’яти.

    Передозування

    Передозування парацетамолу цілком можлива, тому потрібно суворо дотримуватися рекомендованих доз препарату. При передозуванні з’являється блідість шкірних покривів, нудота, блювання, біль у животі. Через добу або кілька можуть з’явитися ознаки некрозу печінки — жовтяничність шкіри та склер очей, біль у правому підребер’ї, наростання інтоксикації.

    При передозуванні парацетамолу потрібно негайно (не пізніше, ніж через чотири години після прийому препарату) промити шлунок, прийняти активоване вугілля і викликати швидку допомогу — цілком можливо, що подальше лікування доведеться проводити в стаціонарі.

    Галина Романенко

    Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

    Схожі статті:
    Попереднє з категорії:
    Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.

    Прокоментувати статтю: