Метеоризм — коли потрібно турбуватися?

загрузка...

Метеоризм — це стан, що характеризується надмірним скупченням газів у кишечнику. Підвищене газоутворення може бути викликано непереносимістю лактози, деякими продуктами харчування та іншими причинами. Іноді метеоризм є наслідком порушення в роботу травної системи, включаючи синдром роздратованого кишечника і інші проблеми.

У нормі за добу в кишечнику виробляється від 500 до 2000 мл газу, який через приблизно рівні проміжки часу виходить через анус. Цей газ складається з різних газів, включаючи метан, азот і вуглекислий газ. На запах впливає співвідношення цих газів, яке залежить від того, що ми їмо.

Гази в кишечнику утворюються, переважно, з повітря, який ми ковтаємо, їжі з високим вмістом клітковини і побічних продуктів життєдіяльності кишкових бактерій.

Симптоми метеоризму

Виділення травних газів є нормою; його обсяги варіюються в різних людей і залежать від багатьох факторів, включаючи дієту. У деяких виділення газів відбувається рідко і в невеликих кількостях, і інших — до 40 разів на день; середнім показником вважається 15. Серед симптомів метеоризму:

 • Часте виділення травних газів
 • Сильний запах травних газів
 • Гучний звук, супроводжуючий вихід газів
 • Відчуття дискомфорту в черевній порожнині
 • Вируючі звуки в животі
 • Причини метеоризму

 • Проковтування повітря. Ми можете думати, що ви не ковтаєте повітря, проте з їжею і питвом він проникає в рот і в кишечник хоча б у невеликих кількостях. Кисень і азот, які є основними газами, створюючими повітря, абсорбуються в кровотік з тонкого кишечника; їх надлишок виводить з організму через товсту кишку і задній прохід. Людина може ковтати повітря і під час занять спортом або розмови, особливо якщо він при цьому дуже збуджений.
 • Кишкові бактерії. У кишечнику живуть бактерії, які допомагають травленню, ферментіруя деякі компоненти продуктів харчування. Побічним продуктом процесу ферментації є газ. Частина цього газу абсорбується в кровотік, а частина виділяється через пряму кишку.
 • Продукти харчування з високим вмістом клітковини. Клітковина необхідна для нормального функціонування травної системи, але іноді через неї виробляється надлишковий обсяг газу. Деякі складові клітковини не можуть розщеплюватися в тонкому кишечнику, що означає додаткове навантаження на кишкові бактерії, що виробляють гази. Тому їжу, багату клітковиною, треба їсти невеликими порціями.
 • Непереносимість лактози. Нездатність організму переробляти лактозу — цукор, що міститься в коров’ячому молоці, також може призвести до надлишкового газоутворення.
 • Непереносимість вуглеводів з короткою молекулярної ланцюжком, крім лактози. У деяких людей метеоризм з’являється через ферментації інших цукрів, наприклад, фруктози, яка міститься в багатьох продуктів, включаючи мед, кукурудзяний сироп і деякі фрукти.
 • Лікування

  Щоб позбавитися від метеоризму зазвичай буває достатньо обмежити споживання деяких продуктів харчування, наприклад. Різкі обмеження і повна відмова від них неприпустимі, тому що більша частина продуктів-збудників метеоризму необхідні для нормальної роботи організму.

  Якщо причина метеоризму — непереносимість лактози, потрібно обмежити споживання молока. Його можна повністю замінити кефіром і іншими кисломолочними продуктами. Але пам’ятайте, що у великих кількостях вони теж можуть викликати метеоризм.

  Свіжі та сушені фрукти також часто викликають підвищене газоутворення. Їжте трохи менше яблук, абрикосів, персиків, груш, родзинок і чорносливу.

  Бобові, може бути, є самим «газоутворюючих» продуктом. При метеоризмі варто дещо зменшити кількість бобів, гороху, квасолі, сочевиці, нуту і сої в своєму раціоні. Крім того, метеоризм можуть викликати різні овочі і горіхи.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: