Криза народження: приходити в цей світ тяжко

загрузка...

Криза, яка переживає першу кожна людина — це криза народження. Дев’ять місяців плід був єдиним цілим зі своєю матір’ю, але настає день і він народжується на світ, перетинається пуповина і дитина сприймається оточуючими як окрема людина. Ніхто не пам’ятає, що він зазнав у перші дні свого існування. Психіатри, занурюючи людей в гіпнотичний сон, отримують інформацію про початок життя людини — у вигляді лякаючою суміші звуків і картинок. Цей дійсно критичний період часто називають кризою народження.

Що таке криза народження

Криза народження — це стан переходу дитини від внутрішньоутробного життя до позаутробного. Це найбільше потрясіння в житті людини: перехід з темряви до світла, з постійного тепла в холод з перепадами температури, від пасивного споживання поживних речовин через пуповинну кров, до активного смоктання, від тісного затишку, що супроводжується тихими звуками бурчання маминого кишечника або серцебиття — до простору, наповненого незнайомими і часто неприємно-голосними звуками. І це не поступовий перехід, а катастрофічний. Миттєво, з першим криком і вдихом, розправляються легені дитини, він починає дихати, починають функціонувати круги кровообігу і скорочення його серця починають рухати по них кров. Інстинкт самозбереження змушує дитину притискати кінцівки до живота, зменшуючи теплообмін, і одночасно рухатися до материнських грудей, на запах молока, в пошуках їжі. Експериментально доведено, що новонароджена дитина може проповзти до метра, причому завжди рухається у напрямку до тепла і запаху матері.

Медико-психологічні особливості кризи народження

Новонароджена дитина без матері в природі вижити не може, сьогодні, звичайно, роль матері може виконати будь-яка доросла людина, навчений догляду за дітьми, але мати відіграє ключову роль у благополучному подоланні кризи народження.

Новонароджений має кілька десятків вроджених рефлексів, що допомагають йому пристосуватися до навколишнього середовища, таких як: рефлекс ссання і ковтання.

Якщо провести пальцем по щоці, то дитина перших днів життя тут же почне повертати голову в цю сторону і відкривати рот, шукаючи материнську груди. Якщо помістити дитину цього ж віку в воду — він попливе. Адаптаційні можливості організму новонародженого дуже великі. У деяких народів півночі прийнято купати дітей після народження в снігу — вважається, що це допомагає йому бути здоровим.

З іншого боку, племена бедуїнів, що живуть в пустелі, купають новонароджених в сечі тварин з тієї ж самої причини. Приходячи в цей світ, дитина пристосовується саме до тих умов, в які потрапляє.

Як допомогти дитині пережити кризу народження

Народжуючись, дитина цілком залежить від дорослих, без яких приречений на загибель. І саме в їхній волі зробити криза народження не таким болючим для дитини. Для цього потрібно не так вже багато:

 • Спокійна і впевнена мати. Жінка на останніх місяцях вагітності повинна чітко знати, що вона улюблена, а вдома є все необхідне для неї і дитини. Вона повинна знати де знаходиться пологове відділення і коли потрібно туди прийти.
 • Під час пологів жінку повинні оточувати тільки прихильність люди. Температура приміщення повинна бути комфортною. Дискутованих суперечки про шкоду спінальної анестезії для дитини поки не знайшли наукового підтвердження, але жінка при цьому більш спокійна, тому можна на даному етапі вважати, що користі від неї більше, ніж шкоди.
 • Відразу після народження дитина повинна виявитися на тілі матері та негайно прикладена до грудей матері — це допомагає значно швидше адаптуватися дитині і відчути доброзичливість навколишнього світу.
 • Разлученіе матері з дитиною, навіть короткочасне — неприпустимо! Дитина завжди має відчувати тепло матері, мати можливість негайно вгамовувати свій голод і відчувати себе в безпеці.
 • Кажуть, що криза народження закінчується з першої посмішкою дитини. Нехай ця усмішка з’являється набагато раніше на обличчях нових жителів нашої планети.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: