Дискінезія жовчовивідних шляхів — великі проблеми з жовчю

загрузка...

Дискінезія жовчовивідних шляхів — досить поширене захворювання жовчного міхура, яке являє собою розлад тонусу жовчних проток, що приводить до порушення відтоку жовчі з печінки і жовчного міхура у дванадцятипалу кишку.

У печінці безперервно відбувається утворення жовчі, яка надходить у жовчний міхур, звідки під час травлення потрапляє в дванадцятипалу кишку. При цьому жовчний міхур здійснює енергійні ритмічні і тонічні скорочення. Виходу жовчі сприяє скорочення стінок жовчного міхура і одночасне розслаблення сфінктера Одді — сукупності трьох м’язів, що закривають вхід в загальний жовчний проток. У фазу розслаблення міхура сфінктер закривається, і виділення жовчі припиняється.

Регуляція виділення жовчі здійснюється вегетативною нервовою системою і кишковими нейропептидами. Фермент холецистокінін (панкреозімін) викликає активацію рецепторів м’язів жовчного міхура і сфінктера Одді, що призводить до скорочення жовчного міхура, розслабленню сфінктера Одді і відтоку жовчі в дванадцятипалу кишку. При порушенні ритму або частоти скорочень жовчного міхура і сфінктера Одді виникає дискінезія жовчовивідних шляхів.

Причини і симптоми дискінезії жовчовивідних шляхів

Дискінезія жовчовивідних шляхів часто є симптомом хвороби, а не власне хворобою. Дискінезія може свідчити про наявність каменів у жовчному міхурі, бути ознакою гострого або хронічного панкреатиту та інших порушень травлення. Тим не менш, симптоми дискінезії можуть бути викликані споживанням певних продуктів. Хронічне запалення також може бути причиною дискінезії жовчовивідних шляхів.

За деякими даними, дискінезія жовчовивідних шляхів може виникати під дією стресу. Деякі вчені вважають, що дисфункція рецепторів дофаміну може сприяти дискінезії жовчовивідних шляхів. Найбільш характерною ознакою захворювання є періодично виникаючі нападоподібні болі в правому підребер’ї і правій половині живота. Тим не менш, у багатьох людей дискінезія жовчовивідних шляхів протікає безсимптомно. Деякі хворі відчувають тільки легкий дискомфорт або тупий біль в правому підребер’ї. Найчастіше біль виникає приблизно через сорок хвилин після прийому їжі, особливо з високим вмістом жиру. У рідкісних випадках біль супроводжується нудотою і блювотою.

Діагностика дискінезії жовчовивідних шляхів

За симптоматиці дискінезія жовчовивідних шляхів схожа на більшість захворювань жовчного міхура. Обширний диференціальний діагноз повинен виключити інші захворювання, такі як рак або жовчнокам’яну хворобу. Для діагностики зазвичай призначають аналізи крові та УЗД. Якщо результати аналізів і УЗД негативні, проводять ряд інших досліджень (зокрема, рентгенологічні) для оцінки функції жовчного міхура.

Якщо необхідно ретельне дослідження, проводять дуоденальне зондування, холецистографія (введення в кров контрастної речовини, що проникає в клітини печінки і жовчного міхура, для отримання зображення, видимого на рентгенівському знімку) і внутрішньовенну холеграфію.

Фактори ризику

Існує кілька факторів ризику, що сприяють розвитку захворювань жовчного міхура. Основні чинники — ожиріння, вік і стать. Літні жінки з надмірною вагою частіше страждають від дискінезії жовчовивідних шляхів, ніж чоловіки.

Лікування дискінезії жовчовивідних шляхів

При дискінезії жовчовивідних шляхів показана дієта з виключенням смажених, гострих страв, соусів, приправ, копченостей і алкоголю. Харчування має бути частим, але дробовим (чотири-п’ять разів на день). У раціоні повинні переважати страви, багаті магнієм (пшоняна, пшенична та гречана каша, хліб, овочі). У деяких випадках потрібно прийом препаратів, що стимулюють рухову активність жовчних шляхів (ксиліт, сорбіт, сульфат магнію). Сприятлива дія робить дуоденальне зондування з визволенням жовчного міхура від жовчі. Також лікування дискінезії жовчовивідних шляхів нерідко включає лапароскопічну холецистектомію (повне видалення жовчного міхура).

Інші рекомендації:

 • Оскільки дискінезія жовчовивідних шляхів може бути викликана порушеннями в роботі нервової системи, намагайтеся зберігати спокій і уникати стресових ситуацій.
 • Киньте палити і намагайтеся вести активний спосіб життя, більше рухатися.
 • Для правильного відтоку жовчі рекомендується після їди протягом тридцяти хвилин лежати на правому боці.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.

  Прокоментувати статтю: