Цитрамон — інструкція: застосовувати при головному болю

загрузка...

Цитрамон ставиться до лікарських препаратів безрецептурного відпустки. Це означає, що хворий може приймати його самостійно, але в цьому випадку він повинен чітко знати механізм дії цього лікарського препарату та його побічні ефекти, так як можливі ускладнення від такого лікування будуть залежати від самого хворого.

Механізм дії цитрамона

Цитрамон (правильніше цитрамон П, так як цитрамон, у складі якого був фенацетин, більше не випускається, його замінив парацетамол) — це комбінований препарат, який має знеболюючу, легким жарознижувальну і легким протизапальною дією. Всі ці властивості обумовлені входять до складу цитрамона лікарськими препаратами.

Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) — це перший лікарський препарат, що відноситься до групи нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ), він дуже добре вивчений і відомі, як його позитивні, так і негативні властивості. До позитивних властивостей відносяться знеболювальну, протизапальну та жарознижувальну властивості, крім того, він поліпшує кровообіг у вогнищі запалення. Негативні властивості аспірину — здатність подразнювати слизову оболонку шлунка і знижувати згортання здатності крові. Остання властивість не завжди вважається негативним, так як аспірин часто призначають для профілактики утворення тромбів.

Кофеїн є стимулятором центральної нервової системи. Під дією кофеїну відбувається загальна стимуляція фізичного і нервово-психічного стану (знімається втома, підвищується працездатність), розширення кровоносних судин скелетних м’язів і внутрішніх органів (серця, нирок) і прискорення кровотоку в цій області. При цьому кровоносні судини органів черевної порожнини (крім нирок) і головного мозку звужуються, тому кофеїн надає позитивний ефект при мігрені (головного болю, пов’язаного з різким розширенням судин головного мозку). Кофеїн посилює знеболювальну дію аспірину, тому часто в лікарських препаратах використовується їх комбінація. Кофеїн знижує здатність тромбоцитів до агрегації (склеюванню і утворенню тромбів).

Парацетамол — лікарський препарат дуже популярний сьогодні, який, тим не менш, має і позитивні, і негативні властивості. Він має знеболювальні, жарознижувальний (безпосередній вплив на центр терморегуляції в головному мозку) і легким протизапальну дію (шляхом пригнічення синтезу основних речовин, що беруть участь у запальній реакції, — простагландинів). З негативних властивостей парацетамолу найбільш небезпечним є його токсичну дію на клітини печінки (гепатотоксична дія).

Показання та протипоказання для застосування цитрамона

Цитрамон застосовують короткими курами лікування або одноразово при помірних болях різного походження. Найчастіше його застосовують при головному болю, в тому числі при мігрені (при ній часто болить половина голови), зубного болю, болях у м’язах і суглобах, не занадто інтенсивних болях по ходу нервів (невралгія), болях під час менструації. При болях приймають по 1 — 2 таблетки, але не більше чотирьох таблеток на добу. Максимальна добова доза — 8 таблеток.

При високій температурі цитрамон застосовують з обережністю і не більше трьох днів поспіль, особливо, при вірусних інфекціях, у даному випадку більше підійде чистий парацетамол.

Протипоказаний цитрамон при підвищеній чутливості до компонентів препарату (особливо часто дає алергічні реакції аспірин), виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, кровотечах із шлунка і кишечника, зниженому згортанні крові, нестачі в організмі вітаміну А (він відповідає за згортання крові), тяжких захворюваннях печінки та нирок з порушенням їх функції, високому артеріальному і внутрішньоочний тиск, тяжкому перебігу ішемічної хвороби серця, при підвищеній збудливості і безсонні, деяких ферментативних порушеннях (дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази), вагітності, особливо в I (перші 12 тижнів) і в III (після 24 тижня) триместрах, годуванні дитини грудьми. У дитячому віці (до 15 років) цитрамон не можна приймати через можливість важких ускладнень з боку печінки та головного мозку (синдромі Рея).

C обережністю цитрамон потрібно застосовувати при подагрі і при будь-яких захворюваннях печінки.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.

Прокоментувати статтю: