Анафілактичний шок: з гармати по горобцях

загрузка...

Анафілактичний шок — це дуже швидко розвивається алергічна реакція, яка може торкнутися кілька частин тіла одночасно. В особливо складних випадках анафілактичний шок може призвести до смерті. Більшості людей симптоми алергії заподіюють тільки незначне занепокоєння і лише дуже невеликий відсоток алергіків схильний настільки сильним алергічних реакцій.

Тригерами анафілактичного шоку часто є речовини, які людина проковтує, або які вводяться внутрішньовенно і таким чином швидко надходять в кровотік. Потім слід вибухова реакція, яка може, так чи інакше, торкнутися шкіру, легені, ніс, горло і шлунково-кишковий тракт. У дуже серйозних випадках реакція може наступити протягом декількох хвилин або навіть секунд після впливу тригера і без негайної допомоги виявитися смертельною. Часто реакції бувають більш м’якими і закінчуються незабаром після надання допомоги.

Що таке анафілактичний шок?

Для кращого розуміння цього терміна давайте повернемося майже на 100 років назад. Історія починається під час круїзу на борту яхти князя Монако Альберта I. Князь запросив двох учених з Парижа для проведення дослідів з токсинами, які виробляють щупальця живуть в море поруч в князівством медуз — португальські кораблики.

Шарль Ріше і Поль Портьє виділили токсин і вводили собакам вакцину для захисту від впливу цього токсину, або профілактики. Результати їх вразили: невдовзі після введення дуже малих доз токсину у собак починалася сильна задишка, а протягом півгодини наступала смерть. Для позначення цього раніше невідомого стану Шарль Ріше і Поль Портьє винайшли термін «анафілаксія» — як антонім профілактиці, тобто захисті. Вони прийшли до висновку, що потім підтверджувалося неодноразово: протягом декількох тижнів імунна система стає сенсибілізованим до алергену, і при повторному впливі на організм того ж алергену відбувається така сильна реакція.

Продовжуючи дослідження, Ріше припустив, що алерген може викликати вироблення особливої речовини, через якого організми собак реагували на повторний вплив саме таким чином. Цією речовиною виявився імуноглобулін Е.

В першій половині 20 століття причиною анафілактичного шоку найбільш часто ставали щеплення від правця і дифтерії, які виготовлялися з сироватки кінської крові. У наш час для цих цілей використовується сироватка крові людини, а анафілактичний шок найчастіше викликають пеніцилін та інші антибіотики, укуси комах та певні продукти харчування.

Кілька фактів

Вважається, що перша документальна згадка анафілактичного шоку відноситься до 2641 до нашої ери — історики Стародавнього Єгипту писали про загадкову смерть фараона Менеса, настала незабаром після укусу оси або шершня. А вже до часів Вавилона відносяться дві згадки про смерті, що настали після осиних укусів.

У 1913 році Шарлю Ріше за його роботу по вивченню анафілактичного шоку була присуджена Нобелівська премія.

Наскільки поширена анафілаксія?

Наявних статистичних даних недостатньо для відповіді на це питання, так як цифри, швидше за все, применшені. Справа в тому, що відносно м’які реакції часто приписують нападів астми і раптовим епізодами кропив’янки. При більш серйозних випадках виникають підозри на серцевий напад. Важливо розуміти, що якщо до пацієнта з анафілактичним шоком застосовувати лікування, яке використовується при серцевому нападі, це може мати катастрофічні наслідки для здоров’я. Тому необхідно знати причини і ознаки цього досі маловідомого захворювання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.

Прокоментувати статтю: